You are currently viewing Nowe rozporządzenie: olimpiady, konkursy, turnieje i praktyki zawodowe.

Nowe rozporządzenie: olimpiady, konkursy, turnieje i praktyki zawodowe.

  • Post category:Artykuły

To ważne!

Nowe rozporządzenie: olimpiady, konkursy, turnieje i praktyki zawodowe.

10 listopada 2021 roku ukazało się rozporządzenie z dnia 9 listopada 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 – Dz. U. z 2021 r. poz. 2047.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

W rozporządzeniu wprowadzono następujące rozwiązania:

  • zmiany regulaminów konkursów, olimpiad i turniejów w ciągu roku szkolnego 2021/2022 (analogiczne rozwiązanie jak w przypadku roku szkolnego 2020/2021);
  • w przypadku zawieszenia zajęć z uwagi na sytuację epidemiologiczną – zaliczenia do 31 sierpnia 2022 r. praktyk zawodowych uczniów techników, szkół policealnych i branżowych szkół II stopnia, również w przypadku gdy uczeń posiada doświadczenie w danym zawodzie lub realizował działania w zakresie wolontariatu oraz gdy zrealizował staż zawodowy u pracodawcy lub w indywidualnym gospodarstwie rolnym, w ramach regionalnych programów operacyjnych, a także gdy realizuje praktyki zawodowe w formie projektu edukacyjnego, we współpracy z pracodawcą lub osobą prowadzącą indywidualne gospodarstwo rolne lub w formie wirtualnego przedsiębiorstwa (§ 4 ust. 1a);
  • w przypadku zawieszenia zajęć z uwagi na sytuację epidemiologiczną – zaliczenia do dnia do 31 sierpnia 2022 r. słuchaczowi lub uczestnikowi danej formy pozaszkolnej, który posiada doświadczenie lub realizował działania w zakresie wolontariatu – tego doświadczenia lub wolontariatu na poczet realizacji kształcenia praktycznego (§5 ust. 3).

 

Praktyki zawodowe powinny odbywać się co do zasady w rzeczywistych warunkach pracy, tj. u pracodawcy (stacjonarnie). Jednakże w przypadku zawieszenia zajęć z uwagi na sytuację epidemiologiczną istnieje potrzeba zapewnienia możliwości zaliczenia praktyk zawodowych również w inny sposób (doświadczenie zawodowe, wolontariat, staż zawodowy), a także ich realizacji w innych formach (projekt edukacyjny lub wirtualne przedsiębiorstwo), tak aby zapewnić ciągłość kształcenia.

Analogiczne rozwiązanie przyjęto w przypadku zaliczenia słuchaczowi lub uczestnikowi danej formy pozaszkolnej doświadczenia w danym zawodzie lub wolontariatu na poczet realizacji kształcenia praktycznego.

Rozwiązania w zakresie możliwości zaliczenia uczniom praktyk zawodowych oraz zaliczenia słuchaczom lub uczestnikom danej formy pozaszkolnej na poczet realizacji kształcenia praktycznego, dotyczą wyłącznie sytuacji, w której zajęcia są zawieszone z uwagi na sytuację epidemiologiczną – § 18 ust. 2a rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2020 r. poz. 1604)

MEiN podkreśla, że z uwagi na trwającą pandemię COVID-19 konieczne jest zapewnienie organizatorom możliwości zmian w regulaminach konkursów, turniejów i olimpiad. Organizator poprzez zmiany w regulaminie może zapewnić możliwość udziału w zawodach wiedzy uczniom w formie zdalnej, a także zmianę terminów poszczególnych zawodów w przypadku zawieszenia zajęć stacjonarnych.

Źródło:
• www.mein.gov.pl
• monitorpolski.gov.pl