Dzień Bezpiecznego Internetu ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 r. Obchodzony jest na całym świecie. Organizatorem DBI w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu ,,Digital Europe’’. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Partnerami tegorocznej edycji są: Google Polska oraz Librus. Tegoroczna edycja Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI) zaplanowana jest na wtorek 6 lutego 2024 r. Hasło przewodnie brzmi: ,,Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”
Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu mają na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.
Gala DBI 2024, która odbędzie się 6 lutego 2024 r., będzie dostępna zarówno stacjonarnie (Warszawa), jak i online. Zainteresowane osoby będą miały możliwość zapoznania się z planami na DBI 2024 oraz ciekawymi wystąpieniami eksperckimi i programem artystycznym. Podczas tegorocznych wystąpień na Gali między innymi:
- dr Jędrzej Witkowski: ,,Szkoła na przyszłość, której nie znamy’’;
- prof. UAM dr hab. Jacek Pyżalski oraz Julia Piechna: ,,Generatywna sztuczna inteligencja w edukacji – czy rozmawiamy o wszystkim, o czym warto rozmawiać?’’;
- Anna Rywczyńska oraz Maja Olszewska: ,,Więcej niż dane. Internet w doświadczeniu nastolatki 3.0’’;
- Łukasz Wojtasik; ,,Kto jest po drugiej stronie’’.
Na stronie wydarzenia znajdują się szczegółowe informacje związane z obchodami DBI 2024, w tym m.in:
- Gala DBI 2024 – adresowana do przedstawicieli sektora edukacyjnego, specjalistów pracujących z dziećmi i młodzieżą;
- webinary – wymagana rejestracja; prezentacja konkretnych narzędzi i tematów, które mogą być wykorzystane do edukacji o bezpieczeństwie;
- lekcje on-line przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych; wymagana rejestracja;
- DBI.pl zgłoś swoją inicjatywę! – wszystkie zgłaszane działania można realizować od lutego do końca marca 2024 r.;
- mapa inicjatyw DBI – informacje o zgłaszanych przedsięwzięciach;
- materiały edukacyjne – materiały edukacyjne i promocyjne do przeprowadzenia zajęć o bezpieczeństwie w sieci.
Nauczyciele zainteresowani przeprowadzeniem zajęć dla uczniów dotyczących bezpiecznego użytkowania internetu mogą skorzystać z bezpłatnych e-materiałów dostępnych na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej.
Lokalni organizatorzy DBI będą mogli wziąć udział w konkursie na najciekawszą inicjatywę DBI 2024. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody ufundowane przez partnerów akcji.
Każda instytucja/osoba, która zarejestruje inicjatywę na stronie dbi.pl będzie miała możliwość wygenerowania elektronicznego zaświadczenia o udziale w tegorocznej edycji.
Wagę zachowania bezpieczeństwa w sieci warto dodatkowo podkreślić, przywołując publikację NASK skierowaną do nastolatków ,,(Nie) widzialne ślady online’’. Jest to poradnik pełen praktycznych informacji o zarządzaniu cyfrowym śladem. ,,Zarządzanie cyfrowym śladem to umiejętność, z której istotności zdaje sobie sprawę coraz więcej użytkowników internetu. Działania takie jak ograniczanie udostępniania osobistych informacji, monitorowanie ustawień prywatności w mediach społecznościowych czy regularne czyszczenie historii wyszukiwania stają się standardowymi praktykami dla tych, którzy chcą utrzymać kontrolę nad swoją obecnością w sieci i zapewnić sobie bezpieczne, oparte na szacunku relacje w sieci.’’ (saferinternet.pl – dostęp 21.01.2024)
Źródło:
- saferinternet.pl
- edupolis.pl
- ore.edu.pl
- zpe.gov.pl
- dbi.pl
- nask.pl