You are currently viewing Oddziały mundurowe w nowym roku szkolnym.

Oddziały mundurowe w nowym roku szkolnym.

  • Post category:Artykuły

21 października 2024 r. opublikowano ustawę  z dnia 1 października 2024 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z utworzeniem oddziałów o profilu mundurowym oraz ułatwieniem powrotu do służby w Policji i Straży Granicznej .

Art. 5 tej ustawy wprowadza zmiany w ustawie Prawo oświatowe, natomiast art. 6 zmiany w ustawie  z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych.

Wprowadzone nowe rozwiązania dotyczą oddziałów o profilu mundurowym. Zgodnie z zapisami ustawy przywołanej na wstępie ich ukształtowanie zostało dokonane w sposób analogiczny do tych regulujących powstanie i funkcjonowanie oddziałów przygotowania wojskowego. Oddziały (klasy) o profilu mundurowym mają na celu przygotowanie przyszłych kandydatów do podjęcia służby w Policji lub Straży Granicznej.

W dodanym  do ustawy z 14 grudnia 2016 r. art. 28aa  regulowane są szczegółowe zasady tworzenia oddziałów o profilu mundurowym w szkołach publicznych i niepublicznych, uzyskiwania zgody, treści wniosku oraz cofania zezwoleń na utworzenie takiego oddziału. Oddziały będą tworzone wspólnie dla uczniów chcących zarówno wstąpić do służby w Policji, jak i Straży Granicznej.

Utworzenie oddziału o profilu mundurowym wymaga zezwolenia ministra właściwego do spraw wewnętrznych, udzielonego w drodze decyzji administracyjnej.

Ustawodawca zaznaczył, że utworzenie oddziału o profilu mundurowym nie może naruszać uprawnień ucznia do uzyskania wiadomości i umiejętności niezbędnych do ukończenia danego typu szkoły oraz warunków i sposobu przeprowadzania egzaminów, określonych w odrębnych przepisach, a w przypadku szkół publicznych nie może również naruszać uprawnień ucznia do bezpłatnej nauki, wychowania i opieki w zakresie ustalonym w niniejszej ustawie, ustawie o systemie oświaty oraz ustawie o finansowaniu zadań oświatowych.

Wniosek o zezwolenie na utworzenie oddziału o profilu mundurowym składa organ prowadzący szkołę, w której ma zostać utworzony ten oddział, w terminie od dnia 1 listopada do dnia 31 stycznia roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym oddział o profilu mundurowym ma rozpocząć działalność. Udzielenie zezwolenia na utworzenie oddziału o profilu mundurowym następuje nie wcześniej niż po dniu 31 stycznia roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym oddział o profilu mundurowym ma rozpocząć działalność

Zgodnie z dodawanymi w zmienianej ustawie art. 53a i 53b Minister Obrony Narodowej nie będzie już sprawował nadzoru pedagogicznego nad realizacją szkolenia w oddziałach przygotowania wojskowego, lecz będzie sprawował nadzór nad realizacją programu tego szkolenia. Sprawowanie nadzoru pedagogicznego jest bowiem jednym z głównych zadań kuratora oświaty, który posiada odpowiednie przygotowanie zawodowe, a zadania i kompetencje wykonuje przy pomocy kuratorium oświaty. Resort obrony narodowej nie dysponuje odpowiednim zasobem kadrowym do sprawowania nadzoru pedagogicznego.

Dodawany art. 53b zmienianej ustawy zawiera tożsame rozwiązania w kontekście sprawowania nadzoru nad realizacją programu szkolenia realizowanego w oddziałach o profilu mundurowym, przy czym nadzór będą realizowali Komendant Główny Policji oraz Komendant Główny Straży Granicznej.

W  art. 143 ustawy Prawo oświatowe zostały uzupełnione przepisy określające zasady naboru do szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Ministra Obrony Narodowej, oddziałów przygotowania wojskowego oraz do oddziałów o profilu mundurowym w publicznych szkołach ponadpodstawowych przez dodanie warunku posiadania przez kandydata obywatelstwa polskiego.

Przepisy ustawy wejdą w życie po upływie 14 dni od ich ogłoszenia.

Źródło:

  • Ustawa z dnia 1 października 2024 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z utworzeniem oddziałów o profilu mundurowym oraz ułatwieniem powrotu do służby w Policji i Straży Granicznej – Dz. U. z 2024 r.  1562
  • prezydent.pl
  • sejm.gov.pl
  • dziennikustaw.gov.pl