W projekcie ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw dostępnym na stronie Rządowego Centrum Legislacji znajdują się zmiany w ustawach:
- Karta Nauczyciela;
- o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych;
- Prawo oświatowe;
- o ubezpieczeniu społecznym rolników;
- o systemie informacji oświatowej.
Wiele zmian zaprojektowano w Karcie Nauczyciela. Wśród nich resort edukacji, mając na względzie konieczność uatrakcyjnienia zawodu nauczyciela, w szczególności dla młodych absolwentów studiów, którzy rozważają podjęcie pracy w tym zawodzie, zaproponował zmianę w zakresie zatrudniania nauczycieli początkujących. Stosunek pracy z nauczycielem początkującym, który posiada wymagane kwalifikacje, będzie nawiązywany na podstawie umowy o pracę na czas określony na jeden rok szkolny. Zmiana ta ma na celu zachęcenie młodych absolwentów studiów do podejmowania pracy w zawodzie nauczyciela, umożliwiając wcześniejszą niż obecnie stabilizację zatrudnienia.
Stosunek pracy z nauczycielem, który:
- nie posiada stopnia awansu zawodowego oraz
- posiada wymagane kwalifikacje, oraz
- posiada co najmniej 11 miesięcy pracy w szkole, oraz
- posiada co najmniej dobrą ocenę pracy
– będzie natomiast nawiązywany na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.
Nawiązanie stosunku pracy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony będzie następowało od kolejnego roku szkolnego następującego po roku szkolnym, w którym nauczyciel spełnił wymagania dotyczące stażu pracy w szkole oraz uzyskał co najmniej dobrą ocenę pracy.
W związku z tym, że zatrudnianie nauczycieli początkujących jest powiązane z rozwiązaniami w zakresie awansu zawodowego oraz oceny pracy nauczycieli, niezbędne są również zmiany w tym zakresie. Zatrudnienie nauczyciela początkującego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony wymaga uprzedniej weryfikacji jego umiejętności praktycznych. Ocena pracy będzie dokonywana po upływie co najmniej 8 miesięcy odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela, ale nie później niż w 11 miesiącu odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela, z tym że w przypadku gdy w trakcie pierwszych 8 miesięcy odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela nauczyciel zmieni miejsce zatrudnienia – ocena ta będzie dokonywana po upływie 3 miesięcy odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela w nowym miejscu zatrudnienia, jednak nie wcześniej niż po upływie 8 miesięcy odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela, ale nie później niż w 12 miesiącu odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela. Przed dokonaniem tej oceny pracy nauczyciel będzie obowiązany przeprowadzić zajęcia, w wymiarze co najmniej 1 godziny, w obecności:
- dyrektora szkoły;
- mentora;
- doradcy metodycznego albo nauczyciela konsultanta, albo przedstawiciela organu sprawującego nadzór pedagogiczny, albo nauczyciela dyplomowanego, który naucza tego samego przedmiotu lub prowadzi ten sam rodzaj zajęć, zatrudnionego w tej samej lub innej szkole.
Ministerstwo Edukacji Narodowej projektuje od nowego roku szkolnego wzmocnienie roli
mentora. Jego zadaniem będzie w szczególności:
- umożliwienie nauczycielowi obserwowania prowadzonych przez siebie zajęć oraz omawianie z nim tych zajęć, w wymiarze co najmniej 1 godziny w miesiącu w pierwszym roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela i co najmniej 4 godzin w każdym kolejnym roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela;
- obserwowanie zajęć prowadzonych przez nauczyciela oraz omawianie ich z tym nauczycielem, w wymiarze co najmniej 1 godziny w miesiącu w pierwszym roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela i co najmniej 4 godzin w każdym kolejnym roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela.
Mentor będzie również wchodził w skład komisji w obecności której w ostatnim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela nauczyciel, który w tym okresie uzyskał co najmniej dobrą ocenę pracy, jest obowiązany przeprowadzić zajęcia w wymiarze 1 godziny.
Zmiany w powyższym zakresie wejdą w życie z dniem 1 września 2025 roku.
Nauczycieli, którzy rozpoczęli odbywanie przygotowania do zawodu nauczyciela przed dniem 1 września 2025 r., dotyczą przepisy przejściowe.
Źródło:
- rcl.gov.pl
- projekt ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw z dnia 20 marca 2025 r.