Rusza nabór do drugiej edycji programu ,,Edukacja z wojskiem’’. Jest to program edukacyjno-obronny przygotowany i realizowany wspólnie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Obrony Narodowej. Zakłada się, że ponownie obejmie ok. 3,5 tys. szkół z całej Polski. Nabór trwa do 4 października. Zajęcia w szkołach będą odbywać się od 21 października do 13 grudnia bieżącego roku. Program będzie realizowany we wszystkich grupach wiekowych z wyjątkiem klas VIII szkół podstawowych i I klas szkół ponadpodstawowych, które mają przedmiot edukacja dla bezpieczeństwa. Przedsięwzięcie nie obejmuje szkół podstawowych specjalnych i szkół ponadpodstawowych specjalnych zorganizowanych w podmiotach leczniczych.
Zajęcia, które trwają przez trzy godziny lekcyjne, łączą teorię i praktykę, zawierają treści z pogranicza wojskowości, obronności, bezpieczeństwa, pomocy medycznej oraz obrony cywilnej.
Głównym celem programu jest:
- podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa;
- kształtowanie odpowiednich postaw w sytuacjach zagrożenia;
- poznanie i stosowanie zasad reagowania w sytuacjach zagrożenia, w tym bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia;
- nabycie praktycznych umiejętności zachowania w sytuacjach zagrożenia;
- wzrost zainteresowania uczniów zagadnieniami związanymi z tematyką obronności;
- nauka bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie.
Przedmiotem przedsięwzięcia pod nazwą „Edukacja z wojskiem. Edycja II’’ jest organizacja:
- zajęć z edukacji proobronnej w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych dla dzieci i młodzieży oraz szkołach artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej lub liceum ogólnokształcącego;
- spotkań z weteranami działań poza granicami państwa, zwanych dalej „spotkaniami z weteranami”, w szkołach ponadpodstawowych dla dzieci i młodzieży oraz szkołach artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie liceum ogólnokształcącego.
Uczniowie zapoznają się z sygnałami alarmowymi, sposobami szukania i wzywania pomocy, podstawami ewakuacji i schronienia oraz nawykami udzielania pomocy, powtórzą techniki udzielania pierwszej pomocy. Wojskowi instruktorzy przeprowadzą zajęcia w szkołach – w klasach, na boiskach i skwerach szkolnych; program ułożono tak, by wiedzę i umiejętności przekazywać w sposób dostosowany do wieku i przyjazny.
Program jest realizowany w całej Polsce – jednostka samorządu terytorialnego, będąca organem prowadzącym lub rejestrującym lub właściwy minister będący organem prowadzącym szkoły może zgłosić określoną liczbę szkół do udziału w przedsięwzięciu.
W Komunikacie ME określono:
- podmioty uprawnione do udziału w przedsięwzięciu;
- warunki udziału w przedsięwzięciu;
- warunki realizacji przedsięwzięcia.
Przedsięwzięcie wpisuje się w podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025: „Szkoła miejscem edukacji obywatelskiej, kształtowania postaw społecznych i patriotycznych, odpowiedzialności za region i ojczyznę. Edukacja dla bezpieczeństwa i proobronna.”
Źródło:
- Komunikat Ministra Edukacji z dnia 24 września 2024 r. o ustanowieniu przedsięwzięcia pod nazwą „Edukacja z wojskiem. Edycja II’’
- List intencyjny w sprawie przedsięwzięcia pn. Edukacja z wojskiem. Edycja II podpisany między Ministrem Edukacji a Ministrem Obrony Narodowej
- defence.pl
- mon.gov.pl
- men.gov.pl