You are currently viewing Warto przeczytać – polecamy… – część I w nowym roku szkolnym

Warto przeczytać – polecamy… – część I w nowym roku szkolnym

     Po wakacyjnej przerwie zapraszamy Czytelników ponownie do naszej zakładki „Polecamy”. Przez cały poprzedni rok cyklicznie proponowaliśmy Państwu lektury, które niekoniecznie związane są w sposób bezpośredni ze szkołą, edukacją, nauczaniem. To dość subiektywne wybory dokonywane przez naszych pracowników. Ktoś przeczytał coś, co na nim zrobiło wrażenia, coś poruszyło, zmusiło do refleksji lub zwyczajnie pozwoliło na oderwanie się od trudnej rzeczywistości i relaks przy czytaniu. Zatem polecane – zazwyczaj dwie -trzy –  książki są bardzo różnorodne – pod każdym względem. Wierzymy (i mamy takie sygnały), że sięgacie Państwo do książek, z których prezentujemy nasze recenzje.

Dziś lektura dla tych, dla których hasłem każdego dnia jest zdanie: nie mam czasu. Mowa bowiem o umiejętności zarządzania czasem, a raczej o umiejętności zarządzania sobą w czasie. BrianTracy jest świetnym pisarzem i prawdopodobnie jednym z najlepszych autorów jeśli chodzi o książki dotyczące rozwoju osobistego i zarządzania czasem. Z tego zakresu ma na swoim kącie kilka pozycji. My polecamy książkę  „Zjedz te żabę”.

 Tytułowa „Żaba” to Twoje największe i najważniejsze zadanie, z którego realizacją będziesz prawdopodobnie zwlekał, jeśli nie zajmiesz się nim od razu. Każdy z nas miewa zadania, do których podchodzi – z różnych przyczyn – z dużą ostrożnością, rezerwą i często niechęcią, odkładając jego realizację. To słynna prokrastynacja. Jak sobie radzić z tego typu sytuacjami? Tak, jak to robią ludzie sukcesu – nie starają się robić wszystkiego. Uczą się koncentrować na najważniejszych zadaniach i upewniają się, że zostaną one wykonane jak należy.

Ten i 21 innych sposobów, które pomogą Ci przezwyciężyć prokrastynację, być bardziej produktywnym i zrobić więcej ważnych dla Ciebie rzeczy w ciągu dnia, znajdziesz w rekomendowanej książce, którą warto uczynić swoją lekturą.

Druga pozycja, którą dziś polecamy jest zupełnie inna. To książka na trudny moment życia, jakim jest choroba. Adresatami są rodziny –  zarówno rodzice, jak i dzieci, które dotknęło doświadczenie przewlekłej, długotrwałej czasami śmiertelnej choroby. W beztroskim światem zabawy, chronionym przez dorosłych, w którym nic złego nie może się zdarzyć, poczucie bezpieczeństwa mocno się chwieje. Pojawia się potwór, którego nie potrafimy  obłaskawić. Dzieci pytają – dlaczego, po co, jak długo, dlaczego ja –   dorośli nie znają odpowiedzi a najczęściej w ogóle nie potrafią o tym rozmawiać. Często to rodzice lub bliscy chorują, odchodzą, a dzieci nie potrafią tego zrozumieć i przeżyć.

     Autorem książki pod tytułem „Jak rozmawiać z dziećmi o chorobie, cierpieniu, i śmierci. Opowiadania i bajki”, która może pomóc w takich trudnych, dramatycznych momentach jest Małgorzata Fopka- Kowalczyk.  Książka nie stanowi antidotum na ból i cierpienie, których uczestnikami stają się dzieci. Nie jest też książką ze złotymi, zawsze skutecznymi metodami. Jest jednak pewną propozycją, jak zadbać o dzieci w tak trudnej dla nich sytuacji.

Po poradnik powinny sięgnąć rodzin, w których pojawia się choroba przewlekła i śmierć; które stają wobec trudnej konieczności rozmowy z dziećmi o chorobie i ewentualnej śmierci. Może ona również posłużyć osobom pracującym na co dzień z dziećmi, które miały lub mają kontakt z chorobą i cierpieniem w swoim otoczeniu: wychowawcom, nauczycielom i pedagogom. Trudna książka, ale może w takich właśnie trudnych sytuacjach trzeba szukać wsparcia w różnych źródłach.