Na początek pozwalamy sobie zacytować hasło, znalezione na stronie jednego z popularnych wydawnictw „Nie jestem statystycznym Polakiem – lubię czytać”. Mamy nadzieję, że nasi Czytelnicy – głownie nauczyciele, jednak są fanami dobrej książki i czytają, również to, co na stronie firmy Edu Halina cyklicznie polecamy. Niestety, jak wynika z corocznych badań Biblioteki Narodowej, ponad połowa naszych obywateli nie przeczytała w ciągu roku żadnej książki.
Zatem zachęcamy, abyś Czytelniku w tej połowie się nie znalazł i wracamy do naszego stałego cyklu „Polecane lektury”. Dziś przed naszymi czytelnikami dwie pozycje. Jedna dość trudna, ale niezwykle ważna w świecie, gdzie samobójstwa stają się niestety sposobem na rozwiązywanie – czasem z zewnątrz banalnych – problemów codzienności i sięgają po nie zarówno dzieci, nastolatki, jak i dorosłe, doświadczone osoby. Druga pozycja – to książka Anety Korycińskiej znanej ze swojej internetowej działalności polonistki, podkasterki, redaktorki i korepetytorki. Ale po kolei.
Halszka Witkowska jest suicydologiem oraz pomysłodawczynią pierwszej w Polsce platformy dla osób w kryzysie samobójczym „Życie jest warte rozmowy”. To właśnie ta informacja skłoniła mnie do sięgnięcia po książkę tej autorki, powstałą we współpracy z Szymonem Falacińskim, pod tytułem „Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie”. Napisana w formie wywiadu książka porusza temat samobójstw, który do niedawna był jeszcze tematem tabu i wciąż niewiele o nim wiemy. Znamy statystyki i najczęstsze przyczyny, ale zupełnie nie wiemy, jak na co dzień rozmawiać i funkcjonować z osobami, które miewają myśli samobójcze albo jak radzić sobie ze śmiercią samobójczą wśród bliskich. Pod względem emocjonalnym jest to wyjątkowo trudna i wymagająca książka, zwłaszcza jeśli ktoś ma do czynienia z depresją lub doświadczył zjawiska samobójstwa wśród swoich bliskich. W skomplikowanej rzeczywistości, jakie doświadczamy, warto wiedzieć, że na depresję nie pomaga słynne „weź się w garść” czy też „nie przesadzaj, nie dramatyzuj”. Dlatego też to szczególna książka, z której można się jak pomagać i jak nie pomagać osobom w kryzysie psychicznym oraz jakie sygnały powinny być dla nas najbardziej alarmujące.
Aneta Korycińska znana jest internautom jako Baba od polskiego napisała niezwykła książkę „Radio w mojej głowie. Opowieści o ADHD”. To rodzaj autobiografii, osoby, która postrzegała siebie przez wiele lat swojego życia jako inną, niepoukładaną, chaotyczną. Diagnozę ADHD otrzymała w wieku trzydziestu kilku lat i przybliża nam swój świat – świat osoby z trudną do zrozumienia przez otoczenie specyficzną dysfunkcją – namalowała swój portret, co pozwala lepiej zrozumieć skomplikowany i niestabilny świat osób z tym zaburzeniem, często określanych z zewnątrz jako osoby nieuprzejme, niegrzeczne, egoistyczne i leniwe.
Oprócz swoich doświadczeń autorka podzieliła się z nami opowieściami innych osiemnastu adehadowców, którzy swoją diagnozę otrzymali dość późno i wiele lat funkcjonowali jako ci nieprzystosowani, nietypowi. Jak ich świat, ich codzienność wygląda, z czym się mierzą, czego nie mogą pokonać, co jest bardzo trudne? Aby odpowiedzieć sobie na te pytania i chociaż spróbować zrozumieć człowieka z ADHD, być może naszego ucznia czy wychowanka, lektura ta wydaje się niezbędna. I co ważne, nie znajdziemy tu nadmiaru naukowych określeń i terminów. Znajdziemy tu autentyczny, subiektywny odbiór rzeczywistości, której na stałe towarzyszy grające w głowie radio – nie ma mowy aby go wyłączyć i odpocząć. Jeśli choć trochę interesuje cię drugi człowiek – szczególnie ten „inny” to zachęcamy do czytania.