Z cyklu „Polecamy”
Wracamy do naszej rubryki o pozycjach książkowych, które polecamy naszym czytelnikom. Przypominamy, iż nasze recenzje maja zupełnie subiektywny charakter: co sprawiło nam nas wrażenie, co nas zafascynowało, wciągnęło. Nie jest to żaden redakcyjny wybór – to pozycje, które z różnych przyczyn pracownikom firmy, wykładowcom się spodobały na tyle, iż uważają, ze inni powinni również do tej czy innej lektury sięgnąć. Nie są to pozycje dedykowane tylko i wyłącznie nauczycielom, nie są bowiem powiązane z edukacją ale warto pamiętać o otwieraniu się na różne treści, różne doświadczenia oraz różne …lektury.
Dziś nowa, wydana w ubiegłym roku książka pod tytułem „Kiedy ciało mówi nie. Koszty ukrytego stresu”. Jej autor Gabor Mate to lekarz z wieloletnim doświadczeniem, który pracował jako specjalista medycyny rodzinnej oraz opieki paliatywnej. Zebrał swoje doświadczenie, przeanalizował dostępne badania i z całą stanowczością stwierdził, iż połączenie umysł-ciało generuje problemy zdrowotne, które rzutują na całe nasze życie. Na konkretnych przykładach swoich pacjentów wyjaśnia, jak stres i emocje, wpływają na występowanie chorób i to takich, dla których nowoczesna medycyna nie ma wyjaśnienia: zapalenie stawów, cukrzyca, nowotwory, zespół jelita drażliwego i wiele innych. A jeden z najważniejszych rozdziałów omawia siedem zasad zdrowienia czyli reguł pomagając chronić się przed ukrytym stresem. Dla ludzi XXI wieku stres jest niestety zjawiskiem wszechobecnym – mamy tego świadomość czy nie, chcemy czy nie – doświadczamy go codziennie. A on maleńkimi, niezauważalnymi kroczkami zabiera nam nasze życie.
Niezwykła książka. Dla każdego. Co ważne, pomimo iż pisał ja lekarz – jej język jest popularny, zrozumiały dla osób bez szczególnego przygotowania i wykształcenia medycznego. A liczne przykłady są tak obrazowe i przemawiające, że zapewne wielu czytelników niejako „zmuszą” do refleksji nad sobą, swoim stylem życia. Zachęcamy do tej niezwykłej lektury.
Druga dziś polecana książka to rozmowa – rzeka. Dziennikarka Krystyna Romanowska rozmawia z Agnieszką Dąbrowska oraz Martą Niedźwiedzką. Obie panie to lekarki psychiatrii, psychoterapeutki, specjalizujące się w leczeniu zaburzeń psychicznych – szczególnie dzieci i młodzieży. Obie rozmówczynie współpracowały z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę. Rozmowa nosi tytuł „Nastolatki na krawędzi. Czego nie wiecie o problemach swoich córek”.
Pozycja niezwykle aktualna – wydana w tym roku i opowiada o pełnej niepokoju i trudności rzeczywistości, która przerasta nastolatki. To poniekąd dość konkretne oskarżenie nas dorosłych, którzy nie dają swoim dzieciom wsparcia, nie wyznaczają granic, budują oczekiwania niemożliwe do realizacji i dodatkowo obiecują, że świat stoi przed nimi otworem, że właściwie wszystko mogą osiągnąć. A świat, którego fałszywy obraz budują media społecznościowe wcale nie jest taki otwarty, piękny i dobry. Wprost przeciwnie. Powoduje cierpienia, samotność, bezsenność, poczucie porażki i bycie gorszym a w rezultacie prowadzi do depresji, prób samobójczych.
Obowiązkowa lektura dla rodziców dzieci w nastoletnim wieku, chociaż autorki skupiają się na dziewczynkach. Uważamy, że także obowiązkowa lektura dla nauczycieli – szczególnie tych, którzy czasami uważają, iż nastolatki to nie mają żadnych problemów, powinny się tylko uczyć…A jak dowodzą, powołując się na swoje wieloletnie doświadczenia i badania – autorki, to bardziej skomplikowana historia. Tak bardzo skomplikowana, że niestety młode dziewczyny nie widząc wyjścia z sytuacji, nie widząc pomocnej dłoni sięgają po najbardziej drastyczne rozwiązania.
Książka, którą każdy dorosły powinien przeczytać.