Ustawa z dnia 30 sierpnia 2023 r. wprowadziła do systemu oświaty nowy rodzaj placówki, tj. branżowe centrum umiejętności (BCU), umożliwiające uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych oraz nową formę pozaszkolną kształcenia ustawicznego w postaci branżowego szkolenia zawodowego.
W stosunku do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 marca 2019 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. poz. 652), rozporządzenie wprowadza zmiany polegające m.in. na określeniu zadań publicznych BCU, warunków organizacji i trybu prowadzenia kształcenia ustawicznego w nowej formie pozaszkolnej w postaci branżowego szkolenia zawodowego, a także wzoru branżowego certyfikatu umiejętności.
W związku ze zmianami wprowadzonymi w ustawie przez ustawę z dnia 30 sierpnia 2023 r., w rozporządzeniu przewidziano rozwiązania dotyczące:
- zadań obligatoryjnych i zadań fakultatywnych BCU;
- minimalnej liczby godzin kształcenia na branżowym szkoleniu zawodowym – formie pozaszkolnej kształcenia ustawicznego zastrzeżonej do prowadzenia wyłącznie przez BCU;
- formy zaliczenia branżowego szkolenia zawodowego;
- wzoru branżowego certyfikatu umiejętności, który otrzyma osoba, która zda egzamin po ukończeniu branżowego szkolenia zawodowego.
Katalog obligatoryjnych zadań publicznego BCU obejmuje:
- integrowanie szkół, placówek kształcenia ustawicznego, centrów kształcenia zawodowego, uczelni oraz podmiotów o których mowa w art. 3 ust. 1a ustawy, które prowadzą działalność w zakresie dziedziny zawodowej, w zakresie której dane BCU jest branżowo ukierunkowane, w tym upowszechnianie informacji o możliwościach współpracy w środowisku branżowym, ułatwianie im nawiązywania współpracy, pośredniczenie w kontaktach między nimi i wspieranie przełamywania potencjalnych barier we współpracy między nimi;
- zadania w ramach działalności:
- edukacyjno-szkoleniowej,
- wspierającej współpracę szkół, placówek i uczelni z pracodawcami,
- innowacyjno-rozwojowej upowszechniającej wiedzę i nowe technologie oraz transformację ekologiczną i cyfrową,
- wspierającej realizację doradztwa zawodowego dla uczniów i aktywizację zawodową studentów, doktorantów i absolwentów studiów.
Rozporządzenie określa również katalog fakultatywnych zadań publicznego BCU.
Ustawodawca określił także między innymi:
- kwalifikacje dydaktyczne kadry,
- prowadzenie właściwej dokumentacji,
- sporządzanie na każdy rok szkolny planu kształcenia;
- przeprowadzanie egzaminu w tradycyjnej formie bezpośredniej,
- skład komisji egzaminacyjnej,
- zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy i nauki,
- umożliwienie kształcenia osobom niepełnosprawnym.
Rozporządzenie opublikowano 10 października 2023 r. i weszło w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Źródło:
Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 6 października 2023 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych – Dz. U. poz. 2175