Z cyklu „Polecamy”
Zapraszamy do kolejnej porcji polecanych przez nas książek – to już piąta część.
Już od naszych Klientów wiemy, że sięgacie po nasze propozycje. To wskazówki, którymi można się kierować, wybierając z ogromu pozycji ukazujących się na rynku. A dzięki temu, ze nie trzymamy się żadnej, określonej tematyki, to każdy znajdzie coś dla siebie.
Dziś książka Katarzyny Czyż pod tytułem „Miej wyje**ne a będzie Ci dane”. Na pierwszy rzut oka tytuł trochę szokuje, ale powolutku, strona po stronie rozsmakujesz się i dotrzesz do…No właśnie dokąd?
Zacznijmy od początku – to książka o samorozwoju, samoświadomości, docieraniu do swoich potrzeb, swojego wnętrza. Jedna z wielu – bo przecież podręczników o tym, jak to powinnaś/ powinieneś pracować nad sobą, stawać idealnym pracownikiem, liderem, szefem, żoną/ mężem, rodzicem, jest setki. Autorka też próbowała zaspokoić te dążenia, które okazują się dążeniami innych, a my usiłujemy wpasować się w oczekiwany model – lepszy, sprawniejszy… Natłok obowiązków i zadań do wykonania w połączeniu z mitem bycia idealnym, wzbudza w nas ogromną frustrację. Przestajemy cieszyć się dniem codziennym, a zastanawiamy się tylko, jak sprostać czyimś oczekiwaniom.
Autorka poradnika opowiada o swoich doświadczeniach w dążeniu do bycia idealną oraz o tym, jak odnalazła spokój ducha. Przedstawia różne metody i techniki, które pozwolą Ci w niektórych sytuacjach po prostu odpuścić i odetchnąć wreszcie pełną piersią. Narzędzia zaprezentowane przez Katarzynę Czyż pomagają w poukładaniu własnych myśli, ustaleniu priorytetów oraz postawieniu swojej osoby na pierwszym miejscu. Umiesz odpuścić, to co nie daje ci żyć po twojemu? Jeśli nie, to zdecydowanie to książka dla Ciebie.
Druga pozycja z zupełnie innej tematyki. Chociaż, kto wie, jak blisko powiązane są nasze próby zaspokojenia cudzych oczekiwać, a zaburzeniami naszego życia emocjonalnego. Proponujemy lekturę dla rodziców i nauczycieli. To książka Joanny Chatizow pod tytułem „Depresja i samobójstwa dzieci i młodzieży”.
Książka wydana w 2018 roku nie uwzględnia problemów i skutków okresu pandemii i edukacji zdalnej, który to nawarstwił, spotęgował trudności emocjonalno-psychiczne młodego pokolenia, a i tak stanowi lekturę obowiązkową.
Każdy z dorosłych, który na co dzień ma kontakty z młodymi ludźmi powinien widzieć czym jest depresja, jak się wyraża, co dziej się z naszym dzieckiem i uczniem. Dlaczego nie potrafią o tym mówić, a my nie potrafimy rozmawiać, aby pomóc skutecznie.
Osobny rozdział poświęcony jest dramatycznym doświadczeniom związanym z samookaleczaniem, próbami samobójczymi czy samobójstwem dokonanym. Na co zwracać uwagę, jak pomagać, kiedy wizyta u specjalisty jest niezbędna.
Znalazł się tu ważny rozdział krzywdzeniu, w tym krzywdzeniu seksualnym. Wszystkie jednostki chorobowe i zaburzenia opisane na konkretnych przykładach z życia nastolatków, co czyni książkę przejmująco autentyczną. Młodzież opowiada o tym własnymi słowami, które bardziej przekonują niż jakikolwiek akademicki opis. Warto również dowiedzieć się, co w takich sytuacjach radzą specjaliści, na czym polega ich pomoc i jakie mogą być konsekwencje, kiedy taka pomoc jest dla dziecka niedostępna. Książka napisana prostym językiem, bez nadmiaru pojęć medycznych czy naukowych – taka dla każdego.