W marcu próbne egzaminy.
Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej 17 lutego 2021r. przekazał informację dotyczącą tzw. próbnego egzaminu ósmoklasisty, czyli testu diagnostycznego w zakresie poziomu przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty.
Termin przeprowadzenia testów wskazano na 17 – 19 marca 2021r. wg. harmonogramu:
17. 03. – język polski,
18.03. – matematyka,
19.03. – języki obce nowożytne.
Egzaminy próbne z poszczególnych przedmiotów odbędą się w kolejnych dniach: środa, czwartek, piątek, zawsze o godzinie 9.00.
CKE informuje, że są przygotowane arkusze w wersji standardowej, jak i dostosowane do potrzeb uczniów niepełnosprawnych. O terminie przekazania materiałów, w tym nagrań w formacie mp3 do zadań na rozumienie ze słuchu w arkuszach z języków obcych nowożytnych, dyrektorzy otrzymają informacje w pierwszym tygodniu marca. Informacja będzie na tyle wczesna, by z łatwością przygotować w szkole wystarczającą liczbę powielonych testów diagnostycznych.
Materiały będą udostępnione za pośrednictwem systemu SIOEO oraz/lub serwisów OKE, zaś w dniu egzaminu będą dostępne również na stronie CKE i MEiN.
Zasady oceniania poszczególnych zadań będą udostępniane każdego dnia egzaminu około godziny 16.00 poprzez wymienione wyżej źródła przekazu.
CKE przypomina:
- szkoła przeprowadza testy diagnostyczne dobrowolnie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego;
- szkoła przeprowadza test w warunkach właściwych dla późniejszego egzaminu ósmoklasisty;
- szkoła traktuje test jako informację i diagnozę o poziomie wiadomości i umiejętności uczniów;
- szkoła nie ustala ocen bieżących z poszczególnych przedmiotów po przeprowadzeniu testów.
Na stronie CKE dostępne są:
- informatory o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów, w tym aneksy do informatorów zawierające wymagania egzaminacyjne obowiązujące w roku szkolnym 2020/2021;
- przykładowe arkusze egzaminacyjne z poszczególnych przedmiotów;
- arkusze próbnych egzaminów ósmoklasisty z ubiegłych lat;
- arkusze egzaminu ósmoklasisty przeprowadzonego w 2019r. i 2020r.;
- osiem zestawów zadań, zawierających wskazówki oraz szczegółowe wyjaśnienia rozwiązań zadań i przykładowe realizacje odpowiedzi w zadaniach otwartych;
- filmy o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów. /cke.gov.pl/
Ponadto na stronie Ośrodka Rozwoju Edukacji są zamieszone materiały o nazwie ,,Vademecum nauczyciela. Egzamin ósmoklasisty w 2021r.”. Publikacje mają na celu przybliżenie nauczycielom wymagań obowiązujących na egzaminach z poszczególnych przedmiotów w bieżącym roku szkolnym, zawierają wskazówki, jak najlepiej przygotować uczniów do czekających ich wyzwań egzaminacyjnych.
Tego samego dnia dyrektor CKE poinformował, że od 3 do 16 marca 2021r. zostaną przeprowadzone testy diagnostyczne w zakresie poziomu przygotowania uczniów do egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów na wszystkich poziomach. Został również przedstawiony harmonogram testowania.
Na stronie CKE dostępne są:
- informatory o egzaminie maturalnym zawierające przykładowe zadania wraz z rozwiązaniami oraz aneksy do informatorów zawierające wymagania egzaminacyjne obowiązujące w roku szkolnym 2020/2021;
- arkusze próbne, arkusze pokazowe;
- zbiory zadań do egzaminu maturalnego – zorganizowane wg działów, ze szczegółowymi wyjaśnieniami, doskonałe do powtórek;
- filmy dotyczące egzaminu maturalnego z języka polskiego, chemii i biologii;
- materiały dotyczące części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego;
- materiały dotyczące egzaminu maturalnego z języka polskiego;
- materiały dotyczące części ustnej egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego;
- zbiory zadań z matematyki;
- 76 filmów dotyczących różnych zagadnień z matematyki;
- arkusze egzaminacyjne z lat 2015–2020. /cke.gov.pl/
Na stronie ore udostępniono publikacje ,,Vademecum nauczyciela”.
Więcej informacji: mein.gov.pl; cke.gov.pl; oke.waw.pl; ore.edu.pl