You are currently viewing Sposoby na stres…

Sposoby na stres…

  • Post category:Artykuły

Sposoby na stres…

W jednym z poprzednich tekstów, zamieszczonych dla Państwa, pisaliśmy o wielu czynnikach, które w ostatnim roku szczególnie utrudniają funkcjonowanie nauczycielom – tak jak zdecydowana większość społeczeństwa mocno odczuwają skutki pandemii.

Jest to zawód społecznego zaufania, z misją w tle i powołaniem, dlatego też stres dotyka nauczycieli w sposób wyjątkowo mocny, łącząc się z charakterystycznym dla tego zawodu wypaleniem. Metod radzenia sobie z tymi zjawiskami na co dzień, nikt na studiach pedagogicznych nie uczy i nie daje żadnych skutecznych narzędzi na przeciwdziałanie.

Stres to wieloznaczne określenie – rozumiany jako bodziec, sytuacja trudna lub wydarzenie zewnętrzne o określonych właściwościach lub jako reakcje wewnętrzne człowieka, zwłaszcza reakcje emocjonalne – reakcja lękowa, stan napięcia, poczucia zagrożenia.

Warto przypomnieć, iż jest to zjawisko wyjątkowo subiektywnie odbierane. Stres bowiem występuje, kiedy „postrzegamy” brak równowagi pomiędzy możliwościami, a wymogami sytuacji. Jest zatem subiektywnym psychicznie zjawiskiem orientacyjnym, czyli zależnym nie tyle od sytuacji, w której się znajdujemy, co bardziej od stanu naszej psychiki.

Ponadto wyróżnia się tzw. dobry (eurostres), który dostarcza energii do działania, zwiększa naszą efektywność, sprawia, że chce się żyć oraz zły (dystres) taki, który dezorganizuje, nie pozwala myśleć, paraliżuje.

Oczywiście sposobów na stres jest tyle, ilu autorów przeróżnych podręczników, poradników i kursów. W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że każdy z nas ma dwie możliwości skrajne reakcji na permanentnie przedłużający się stres związany z praca zawodową, sytuacją osobistą czy rodzinną: zmiana siebie, zmian otoczenia. Jako, że to drugie rozwiązanie rzadko jest możliwe i realne, przyjrzyjmy się grupie pierwszej.
Jednym z najprostszych i najlepszych sposobów na skołatane nerwy jest aktywność fizyczna. Jest ona nie tylko jednym z elementów potrzebnych do zachowania zdrowia fizycznego. Pozwala również zachować równowagę psychiczną. Oprócz sportu, który sprawia nam przyjemność, dobrze też zastosować ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe. Dobrze sprawdzi się stretching, czyli rozciąganie w wolnym tempie. Nie tylko pomoże nam się uspokoić, ale zadziała zbawiennie na spięte mięśnie. Ruszaj się codziennie! – to najnowsze zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia. 30 minut codziennego ruchu no nie tylko „odstresowywacz” ale też chroni nasz organizm przed chorobami cywilizacyjnymi takimi jak otyłość, depresja, rak piersi i rak jelita grubego, działa jak naturalna szczepionka, podnosi poziom endorfin i dopaminy, poprawia jakość snu, zwiększa możliwości koncentracji i zapamiętywania, a do tego zapobiega osteoporozie i demencji, zabezpieczając nas na starość! Zatem ruszaj się!
Buduj wokół siebie skuteczne grupy wsparcia – według badaczki Susan Pinker, codzienne bezpośrednie kontakty z innymi gwarantują: niższy poziom demencji, większą odporność na infekcje, skuteczniejsze radzenie sobie z ciężkimi chorobami i dłuższe życie – ci, który regularnie spotykają się z przyjaciółmi, żyją średnio piętnaście lat dłużej niż samotnicy. Ponadto pięć osób, z którymi spędzasz najwięcej czasu, ma na ciebie największy wpływ. Zatem wybieraj przyjaciół i znajomych mądrze. Ale też służ innym – dawaj z siebie. W razie potrzeby skorzystaj ze wparcia specjalistów.
Ponadto naucz się prostych, szybkich i skutecznych technik redukujących stres np. oddychanie, wizualizacje. Pamiętaj o tym, że stres obciąża organizm – badacze twierdzą, że 70 % chorób somatycznych ma podłoże stresowe.
Znajdź swoje efektywne sposoby na racjonalny odpoczynek, naucz się regenerować po dłuższym wysiłku i ustal czas regularnego codziennego relaksu, w którym nikt ci nie przeszkadza.
Daj sobie prawo do bycia niedoskonałym! Każdy z nas pełni wiele ról – nauczyciel, wychowawca, pracownik, matka, żona, córka i wiele innych: nawet geniusz nie jest idealny na każdym polu. Wystarczy to sobie uświadomić i pozwolić sobie na małe niedociągnięcia.

Sposobów na trudne emocje jest całe mnóstwo. Warto znaleźć, wypróbować te, które działają na każdego z nas najlepiej a potem…wcielić je życie. Do dzieła!