You are currently viewing Ostatnie lekcje… o bezpieczeństwie!

Ostatnie lekcje… o bezpieczeństwie!

  • Post category:Artykuły

     Na co warto przeznaczyć ostatni lekcje w kończącym się właśnie roku szkolnym? Zapewne należy wracać do tematu, który nigdy nie traci na swej aktualności – do bezpieczeństwa.

W zależności od wieku naszych uczniów trzeba przypomnieć zasady bezpiecznego wypoczynku letniego – czy jest to czas spędzony w domu, na podwórku, nad morzem, jeziorem czy w górach. Czy ma formę zorganizowaną, czy też stanowi po prostu czas wolny od lekcji spędzony w stałym środowisku domowym, nasi uczniowie powinni znać podstawowe zasady zachowania się w różnych miejscach. Począwszy od uważnego przechodzenia przez ulicę, zachowania się w czasie jazdy rowerem, korzystania ze specjalistycznego sprzętu sportowego czy zażywania kąpieli wodnych i słonecznych do kontaktów z nieznajomymi, również tymi poznanymi w sieci. W tej ostatniej sytuacji warto pokazać, do czego mogą prowadzić niewłaściwie adresowane fotki, krótkie filmiki o sobie czy znajomych lub podanie różnych danych. Nigdy nie jest za dużo przypominania o tym, jak chronić siebie w Internecie czy też na czym polega odpowiedzialność prawna za umieszczanie tam komentarzy, relacji czy innych informacji. Należy także – szczególnie młodszym dzieciom, które często spędzają czas wakacyjny bez opieki dorosłych, podpowiedzieć, jak się zachować w przypadku różnych wydarzeń – pożaru, wypadku czy też przy próbie wtargnięcia obcych osób.

Warto przypomnieć podstawy zachowania w sytuacji, gdy jesteśmy świadkami czy też uczestnikami wypadku: jak i kiedy udzielać pierwszej pomocy, kogo, jak powiadomić, jakie informacje podać odpowiednim służbom.

 Dla dzieci z terenów wiejskich należy przygotować dodatkową porcję wiedzy – jak zachowywać się w czasie pomocy w różnych pracach polowych, jak obchodzić się bezpiecznie z różnorodnym sprzętem rolniczym.

Ale warto także takie podstawowe informacje na różne wakacyjne wydarzenia  przygotować w formie krótkiej „ściągi” – dla rodziców. Można w tym celu wykorzystać materiały dostępne na stronach Policji, MEiN, ZUS  czy też Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Poniżej prezentujemy dla naszych Czytelników zestaw porad, jakie przygotowała przed wakacyjnym okresem właśnie Policja, która bezpośrednio zwraca się do rodziców i opiekunów:

  • zapewnijcie dziecku maksimum opieki i zainteresowania;
  • samemu uczestniczcie w pozytywnym wypełnieniu mu czasu wolnego; 
  • wykształćcie w nim zdrowy styl życia – wolny od nałogów;
  • sprawdźcie miejsce jego zabawy! Czy jest bezpieczne; 
  • nauczcie dziecko nie brania nic od obcych (lizaków, cukierków, itp.);
  • zabrońcie mu otwierania drzwi pod nieobecność domowników;
  • zabrońcie oddalania się z nieznajomym, czy wsiadania do jego samochodu;
  • dowiedzcie się gdzie Wasza pociecha idzie, z kim i kiedy wróci; 
  • nauczcie ostrożności przy zabawie w pobliżu wody, placu budowy, ruchliwych ulic, itp. niebezpiecznych miejsc;
  • nauczcie dziecko poruszania się po drodze pieszo czy rowerem;
  • zabrońcie mu chwalenia się innym co fajnego jest w domu;
  • dowiedzcie się z kim ono przebywa podczas zabawy poza domem (wypytajcie o koleżanki, kolegów – co robią, gdzie mieszkają, czy mają w domu telefon);
  • sprawdźcie także przygotowanie oferujących wyjazdy kolonijne (warunki pobytu, kwalifikacje opiekunów, zakres i rodzaj zajęć wypełniających czasu wypoczynku).

To minimum tego, o czym powinni pamiętać rodzice.

A my powróćmy do naszych uczniów – temat bezpiecznego wypoczynku, niech nam towarzyszy w tych ostatnich dniach. Tak, abyśmy mogli spotkać się ze wszystkim naszymi wychowankami – zdrowymi, wypoczętymi, zadowolonymi z wakacji, już w kolejnym nowym roku szkolnym.