Teatr to rodzaj sztuki, która łączy pokolenia, odwołuje się niemal do wszystkich zmysłów człowieka wzbogacając go dźwiękiem, ruchem, słowem, obrazem.
Międzynarodowy Dzień Teatru zainicjowany został w czerwcu 1961 roku podczas 9. Światowego Kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach. Data święta 27 marca wybrana została na pamiątkę otwarcia w roku 1957 Teatru Narodów w Paryżu. Pomysłodawcą obchodów był prezydent Fińskiego Instytutu ITI, Arvin Kivimaa. Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony jest w wymiarze globalnym. Tradycyjne obchody święta zaczynają się w siedzibie UNESCO, w czasie których wybitna osobowość świata teatru wygłasza orędzie dotyczące aktualnej sytuacji teatru na świecie. Pierwsze orędzie w 1962 roku wygłosił Jean Cocteau.
W 2015 roku przemowę przygotował Krzysztof Warlikowski, wybitny polski reżyser teatralny i operowy, założyciel i dyrektor artystyczny Nowego Teatru w Warszawie. Swoją mowę zaczął od słów „mistrzów dla teatru najłatwiej znaleźć z dala od teatru”.
Autorem orędzia ,,Sztuka to pokój’’ w roku 2024 był norweski pisarz, laureat Nagrody Nobla 2023 w dziedzinie literatury, Jon Fosse. Powiedział między innymi ,,Każdy człowiek jest niepowtarzalny, a jednocześnie taki sam jak wszyscy inni ludzie. Niepowtarzalność jest zewnętrzna, można ją, rzecz jasna, dostrzec, ale w każdym człowieku istnieje coś wewnątrz, co należy wyłącznie do niego. Możemy to nazwać duszą albo duchem – albo nie musimy nazywać, tylko zostawić. Ale jednocześnie, mimo różnic, jesteśmy sobie równi. Ludzie ze wszystkich części świata są fundamentalnie równi, niezależnie od języka, którym mówią, od koloru skóry i niezależnie od koloru włosów.’’
W tegorocznej edycji obchodów autorem orędzia jest Theodoros Terzopoulos – wybitny grecki reżyser i dramatopisarz, założyciel Teatru Attis, twórca unikalnej metody pracy z aktorem, który nieustannie bada granice ludzkiej ekspresji i emocji. Zadał on w swoim orędziu szereg ważnych pytań: ,,Czy teatr może usłyszeć sygnały SOS wysyłane przez dzisiejsze czasy, w świecie zubożałych obywateli, zamkniętych w celach wirtualnej rzeczywistości, zagubionych w dusznej prywatności? W świecie zrobotyzowanych istnień uwięzionych w totalitarnym systemie kontroli i represji obejmującym wszystkie aspekty życia? Czy teatr jest zaniepokojony niszczeniem środowiska, globalnym ociepleniem, poważną utratą różnorodności biologicznej, zanieczyszczeniem oceanów, topnieniem lodowców, wzrostem pożarów lasów i ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi? Czy teatr może stać się aktywną częścią ekosystemu? Czy teatr troszczy się o kondycję człowieka, jaka kształtowana jest w XXI wieku, w którym jednostką manipulują interesy polityczne i ekonomiczne, sieci informacyjne i opiniotwórcze korporacje? W którym media społecznościowe z jednej strony ułatwiają komunikację, z drugiej stanowią dla niej doskonałe alibi, zapewniając niezbędną bezpieczną odległość od Innego? Wszechobecne poczucie lęku przed Innym, odmiennym, Obcym, dominuje w naszych myślach i działaniach.’’
Polskie orędzie na Międzynarodowy Dzień Teatru przygotował Jakub Skrzywanek – reżyser, autor, twórca instalacji performatywnych. Dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie.
Celem obchodów Światowego Dnia Teatru jest promowanie sztuki teatralnej w społeczeństwie, dążenie do zintegrowania środowiska artystycznego oraz zaproszenie do międzynarodowej współpracy. W trakcie tego święta organizowane są spektakle teatralne, spotkania z aktorami, warsztaty artystyczne czy wykłady. Odbywają się również wycieczki do teatrów. Kontakt dzieci z teatrem to nie tylko wyprawy do teatru, ale przede wszystkim twórcza zabawa w teatr, która pomaga kształtować charakter, rozładowuje emocje, uczy kreatywnego myślenia, rozwija wyobraźnię, doskonali pamięć wzrokowo-słuchową, kształtuje prawidłową emisję głosu i dykcję. Dzieci, uczestnicząc w spektaklach, mogą doświadczać szerokiej gamy emocji – od radości i ekscytacji, przez smutek i współczucie, aż po zaskoczenie i strach. Dzięki temu uczą się nie tylko rozpoznawać i nazywać swoje uczucia, ale także rozumieć emocje innych. Uczą się, że każda emocja jest ważna i warto ją przeżywać w pełni, co jest kluczowe dla ich rozwoju emocjonalnego. Wizyta w teatrze to także okazja do poznania nowych historii, które mogą być ciekawe i pouczające, poruszają niejednokrotnie ważne tematy, takie jak przyjaźń, rodzina, dobro i zło.
Międzynarodowy Dzień Teatru – święto wszystkich aktorów, reżyserów, autorów teatralnych tekstów, scenografów, rozmaitych pracowników teatru, krytyków teatralnych, recenzentów, a nade wszystko widzów, przypada zawsze 27 marca.
Źródło:
- instytut-teatralny.pl
- biblioteka.pl
- cinema.pl
- kielce.ap.gov.pl
- kicket.com
- narodowy.pl
- teatr.olsztyn.pl
- adria-art.pl