Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci obchodzony jest już od 12 lat. Pomysł na ustanowienie takiego dnia powstał z inicjatywy szwajcarskiej Fundacji „Światowy Szczyt Kobiet”. Obecnie ponad 700 organizacji pozarządowych ze 125 krajów świata tworzy międzynarodową koalicję, która inicjuje obchody, organizuje krajowe i lokalne akcje, adresuje postulaty i rekomendacje dotyczące praw dziecka do rządów swoich krajów. Polską organizacją w koalicji jest Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.
Organizatorzy obchodów skupiają się na wszystkich aspektach przemocy wobec dzieci. Jak wynika bowiem z policyjnych statystyk przemoc stosowana wobec osób małoletnich jest w Polsce wciąż poważnym problemem. W ubiegłym roku ponad 43 tysiące osób małoletnich zostało pokrzywdzonych. Niestety w zdecydowanej większości sprawcami są najbliższe osoby, które winny zapewnić dzieciom bezpieczeństwo.
Ciągle jednako kojarzymy przemoc z samym działaniem, które wywołuje krzywdę, zapominając o tym, iż każde zaniechanie związane z zaspokajaniem potrzeb czy brakiem pomocy dziecku to także krzywdzenie. Zwróćmy uwagę na ten aspekt – społecznego przyzwolenia lub choćby braku reakcji, na to czego doświadczają dzieci wokół nas.
Co możemy zrobić? Po pierwsze, przypominać, jak ważne są prawa dzieci, a zadaniem dorosłych jest ochrona najmłodszych poprzez odpowiednią opiekę i wychowanie. Warto zwracać uwagę na prawo do życia i rozwoju oraz prawo do życia bez przemocy i poniżania.
Po drugie – reagować. Ochrona najmłodszych to obowiązek wszystkich ludzi, bądźmy zatem wrażliwi na najmniejsze objawy krzywdzenia dzieci. Wykazując się bierną postawą przyczyniamy się do cierpienia, a jako dorośli mamy moc pomocy i działania. Czasami warto być bardziej…uważnym, otwartym, słuchającym, obserwującym, pytającym… sąsiadem, znajomym lub zwyczajnie obcym człowiekiem. Nigdy nie jesteś sam – możesz wzywać pomoc, interweniować – nawet anonimowo. Zostawienie dziecka, w stosunku do którego masz podejrzenie stosowania przemocy, samemu sobie, to dołożenie krzywdzącego działania – to kolejny klaps, uderzenie, obelżywe słowo, złośliwość…
Jak zatem się zachować, gdy masz podejrzenie krzywdzenia tego młodego, zależnego od nas dorosłych, człowieka? Pamiętaj, to nie ty jesteś od zbierania dowodów czy kwitów. Wystarczy skorzystać z takich podpowiedzi, umieszczonych na stronie FDDS:
- porozmawiaj z osobą krzywdzoną, powiedz, że domyślasz się, co się dzieje, zapytaj, czego by potrzebowała,
- spróbuj porozmawiać z potencjalnym sprawcą, uświadom, że stosowanie przemocy jest przestępstwem,
- zaoferuj wezwanie policji lub zaproponuj inną pomoc,
- możesz zawiadomić Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej,
- możesz zadzwonić na „Niebieską Linię” pod numer 800 12 00 02
- powiedz, że są dorośli, którym dziecko może zaufać i że razem znajdziecie pomoc.
Pamiętajmy, że dzieci są przyszłością świata, zadbajmy wspólnie, aby nasza przyszłość była szczęśliwa, a nie „skrzywdzona”. Jak to napisała autorka wielu książek dla rodziców Leo Pam: wychowujmy dzieci tak, by nie musiały leczyć się z dzieciństwa.