,,Od przedszkolaka do seniora każdy z nas musi być gotowy na różne wyzwania. Nie brakuje sytuacji zagrożenia każdego dnia, a są nimi klęski żywiołowe, kryzysy, różnego rodzaju stany zagrożenia, wypadki. To wszystko dotyka nas gdziekolwiek jesteśmy. Szkoła jest po to, by dawać uczniom niezbędną wiedzę i umiejętności, także wobec sytuacji zagrożenia.’’ – powiedział wicepremier Władysław Kosiniak -Kamysz podczas inauguracji pilotażu programu ,,Edukacja z wojskiem’’ dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowały i będą wspólnie realizować program edukacyjno – obronny. ,,Doszliśmy do wspólnego wniosku, że trzeba wprowadzić edukację o bezpieczeństwie do szkół, pokazać wojsko w szkole, pokazać, co można zrobić, jak przygotować się na sytuacje kryzysowe, np. poprzez udzielanie pierwszej pomocy’’ – rekomendował nowe przedsięwzięcie wicepremier.
Głównym celem programu jest:
- podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa;
- kształtowanie odpowiednich postaw w sytuacjach zagrożenia;
- poznanie i stosowanie zasad reagowania w sytuacjach zagrożenia, w tym bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia;
- nabycie praktycznych umiejętności zachowania w sytuacjach zagrożenia;
- wzrost zainteresowania uczniów zagadnieniami związanymi z tematyką obronności;
- nauka bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie.
Programem zostanie objętych 3,5 tysiąca szkół w całej Polsce. Zgodnie z zapowiedzią szefowej resortu edukacji szkolenia w formie trzygodzinnych bloków zajęciowych dostosowanych do wieku młodzieży i potrzeb danego regionu odbędą się w terminie 6 maja – 20 czerwca bieżącego roku. Program będzie realizowany we wszystkich grupach wiekowych. Wyłączenie dotyczy ósmoklasistów oraz uczniów klas pierwszych szkół ponadpodstawowych. Szkolenia mają połączyć teorię z praktyką:
- część teoretyczna w wymiarze 1 godziny lekcyjnej;
- część praktyczna w wymiarze 2 godzin lekcyjnych.
Wymiar jednej godziny lekcyjnej zajęć wynosi 45 minut.
Zakres treściowy obejmuje:
- wojskowość;
- obronność;
- bezpieczeństwo;
- pomoc medyczną;
- obronę cywilną.
Zajęcia będą prowadzone przez żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej wyznaczonych przez Ministra Obrony Narodowej. Wsparcie administracyjne i organizacyjne będzie po stronie szkoły, która zostanie wyłoniona do udziału w przedsięwzięciu. Zajęcia odbywać się będą w tej szkole w czasie trwania zajęć edukacyjnych i będą realizowane wyłącznie w jednym oddziale tej szkoły. Podczas zajęć obecny będzie nauczyciel danej szkoły. Będzie on odpowiedzialny za uczniów i ich bezpieczeństwo. Na udział uczniów potrzebna będzie zgoda ich rodziców, w przypadku uczniów pełnoletnich – zgoda ich samych.
Więcej informacji w Komunikacie z 17 kwietnia 2024 roku.
Źródło:
- Komunikat Ministra Edukacji z dnia 17 kwietnia 2024 r. o ustanowieniu przedsięwzięcia pod nazwa ,,Edukacja z wojskiem’’
- gov.pl