- W czwartek 29 września obchodzony będzie Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. To data znana wszystkim miłośnikom książek. Polska Izba Książki zainicjowała kilkanaście lat temu dzień wspólnego, głośnego czytania, by uwypuklić walory takiej aktywności.
Czytanie na głos dziecku służy pogłębianiu więzi między nim a czytającym, rozwija wyobraźnię, uczy myślenia i wypracowywania wartości moralnych, pomaga we wzbogacaniu języka i rozbudza w dziecku ciekawość otaczającym światem. Głośne czytanie ma duży wpływ na kształtowanie nawyku czytania i uważnego słuchania. Ma również działanie terapeutyczne i relaksujące.
- Z kolei w piątek 7 października wypada Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia – World Multiplication Table Day. Pierwszy piątek października to co roku wyjątkowy dzień dla wszystkich matematyków.
W standardowej wersji w Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) organizowane są zabawy dla uczniów z całej szkoły. Ta część wydarzenia odbywa się pod hasłem „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Młodsi koledzy sprawdzają czy starsi mają utrwaloną tabliczkę mnożenia. Tworzą oni Komisje Egzaminacyjne (znajdujące się np. w holu, sali gimnastycznej) lub Patrole Egzaminacyjne (mobilne patrole przepytujące napotkane osoby) i przepytują starszych uczniów. Losują oni pytania egzaminacyjne, które muszą rozwiązać w 3 minuty. Egzaminy mogą mieć miejsce zarówno na przerwach jak i w czasie lekcji (młodsi odwiedzają klasy starszych i ich przepytują). Osoby, które poprawnie odpowiedzą na wszystkie zadania otrzymują odznakę eksperta tabliczki mnożenia.
Dodatkową atrakcją akcji ŚDTM są gry „Piłkarz matematyk” oraz „Królowa skakanki”, rozgrywane z kartami Grabowskiego „Tabliczka mnożenia”. Każda osoba, która odpowie poprawnie na 5 pytań z losu egzaminacyjnego, może wziąć udział w grze.
Eksperci tabliczki mnożenia, czyli osoby które otrzymały imienne certyfikaty mogą również wziąć udział w szkolnym konkursie matematyczno-logicznym. Nauczyciel wybiera wtedy 6 łamigłówek ze strony www.wmtday.org, do rozwiązania na lekcji w czasie 45 minut. Na koniec sprawdza wyniki oraz – w przypadku równej liczby poprawnych odpowiedzi – porównuje czas rozwiązania – im lepszy czas, tym wyższe miejsce.
W ŚDTM mogą być również zaangażowani rodzice – organizacja egzaminów dla rodziców przedstawiona jest w scenariuszu dostępnym na stronie organizatora. Tam również po zalogowaniu się dostępne są scenariusze zabaw :
- „Hasło Dnia”;
- „Matematyczne spacery”;
- „Marmur”.
- frse.org.pl
- erasmusplus.org.pl
- wmtday.org.pl
- lustrobiblioteki.pl