20 listopada ruszyło oficjalnie pierwsze w Polsce nowatorskie Centrum Nauczania Zdalnego w Koninie. CNZ zatrudnia 15 nauczycieli przedmiotów matematyczno-przyrodniczych i języków obcych. Ich zadaniem jest prowadzenie zajęć dla uczniów dwóch ostatnich klas szkoły podstawowej oraz uczniów szkół ponadpodstawowych.
Centrum Nauczania Zdalnego fundacji edukacyjnej Ogólnopolski Operator Oświaty jest zadaniem wchodzącym w skład dużego, unikalnego w skali kraju projektu Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2030, który realizowany jest przez Województwo Wielkopolskie, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu w partnerstwie z fundacją OOO w ramach Funduszy Europejskich dla Wielkopolski 2021-2027.
Głównym celem powstania Centrum jest umożliwienie uczniom ciągłości edukacji podczas dłuższej nieobecności nauczyciela czy w sytuacji braku nauczyciela danej specjalności w szkole oraz zapewnienie wysokiej jakości edukacji. CNZ ma ułatwiać dyrektorom szkół znalezienie dobrze przygotowanego nauczyciela i płynną realizację podstawy programowej. Planując pracę CNZ przyjęto proste założenie: Centrum realizuje zajęcia on-line, uczniowie przebywają w swoim naturalnym środowisku, w swojej szkole, sali lekcyjnej pod opieką pedagoga czy nauczyciela – opiekuna.
W CNZ przygotowano 15 studiów nauczycielskich. W nich znajdują się biurka przystosowane dla nauczycieli do zdalnego prowadzenia zajęć. Stanowiska nauczycielskie wyposażone są w kamery, monitory, komputer, tablety i inne urządzenia niezbędne do prowadzenia lekcji on-line. Z kolei w sali lekcyjnej szkoły, która przystąpiła do projektu, w znajduje się 70-calowy monitor oraz po jednym tablecie na każdego ucznia, mikrofony, tablice interaktywne i inne niezbędne urządzenia. Oprogramowanie obsługujące system da nauczycielowi prowadzącemu zajęcia on-line możliwość komunikacji z całą klasą i z poszczególnymi uczniami. Będzie on mógł zadawać pytania. Z kolei uczniowie będą mogli na nie odpowiadać, a nawet rozwiązywać zadania przy wirtualnej tablicy.
Skorzystanie z oferty Centrum nie generuje dla szkoły dodatkowych kosztów. Te pokrywa fundacja edukacyjna Ogólnopolski Operator Oświaty w ramach funduszy pozyskanych przy realizacji projektu Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2030.
Projekt ma charakter pilotażowy i przewidziany jest na trzy lata. Oferta dotyczy 30 szkół z terenu Wielkopolski.
Czy CNZ okaże się remedium na braki kadrowe w szkołach?
Źródło:
- konin.naszemiasto.pl
- konin.pl
- operator.edu.pl
- lm.pl
- csw2030.pl
- samorząd.pap.pl