Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało o przedsięwzięciu o nazwie „Wsparcie edukacji matematycznej z użyciem narzędzia AI zeszyt.online”.
Zeszyt.online to oparty na sztucznej inteligencji system wspierający naukę matematyki. Do użytkowania platformy wystarczy przeglądarka internetowa. Po zalogowaniu uczeń dostaje zadania, dostosowane do jego aktualnych umiejętności, które są na bieżąco weryfikowane na podstawie wykonywanych ćwiczeń. Narzędzie jest rozwijane od 2018 roku.
Inicjatywa wpisuje się w realizację podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025:
- wspieranie rozwoju umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli, ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie. Poprawne metodycznie wykorzystywanie przez nauczycieli narzędzi i materiałów dostępnych w sieci, w szczególności opartych na sztucznej inteligencji, korzystanie z zasobów Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej;
- kształtowanie myślenia analitycznego poprzez interdyscyplinarne podejście do nauczania przedmiotów przyrodniczych i ścisłych oraz poprzez pogłębianie umiejętności matematycznych w kształceniu ogólnym.
Celem przedsięwzięcia jest:
- poprawa skuteczności nauczania matematyki w szkole podstawowej;
- wsparcie nauczycieli szkół podstawowych w nauczaniu matematyki w zakresie:
- indywidualizacji procesu nauczania,
- monitorowania i weryfikacji postępów w nauce uczniów szkół podstawowych;
- wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów szkół podstawowych w zakresie nauczania matematyki;
- podniesienie wiedzy i umiejętności uczniów szkół podstawowych w zakresie matematyki;
- ocena skuteczności narzędzia AI zeszyt.online w podnoszeniu wiedzy i umiejętności uczniów z zakresu matematyki.
Przedsięwzięcie będzie realizowane w terminie od dnia 16 października 2024 r. do dnia 31 lipca 2025 r. na podstawie umowy zawartej pomiędzy Ministrem a Politechniką Warszawską – Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.
Wsparcie finansowe ze środków przeznaczonych na realizację przedsięwzięcia obejmuje pokrycie kosztów:
- dostarczenia i zapewnienia działania narzędzia AI zeszyt.online dla 50 000 uczniów szkół podstawowych z terenu całego kraju;
- organizacji szkoleń przygotowujących nauczycieli i uczniów szkół podstawowych do korzystania z narzędzia AI zeszyt.online;
- wsparcia technicznego dla szkół podstawowych, w tym nauczycieli i uczniów, biorących udział w przedsięwzięciu;
- badania satysfakcji uczniów w zakresie skuteczności narzędzia AI zeszyt.online w nauczaniu matematyki.
Źródło:
- Komunikat Ministra Edukacji z dnia 11 października 2024 r. o ustanowieniu przedsięwzięcia pod nazwą „Wsparcie edukacji matematycznej z użyciem narzędzia AI zeszyt.online”
- men.gov.pl
- pw.edu.pl
- zeszyt.online