You are currently viewing Wirtualny Festiwal Iskier Niepodległej

Wirtualny Festiwal Iskier Niepodległej

  • Post category:Artykuły

Biuro „Niepodległa” i Centrum Edukacji Obywatelskiej zapraszają nauczycieli i uczniów klas od piątej szkoły podstawowej wzwyż do udziału w Wirtualnym Festiwalu „Iskier Niepodległej”.

Wirtualny Festiwal towarzyszy projektowi „Iskry Niepodległej” – mobilnych naczep ekspozycyjnych poświęconych wybitnym Polkom i Polakom, którzy zmieniali świat i które były pokazywane podczas ponad 100 przystanków.

Na wydarzenie online można się zgłosić wypełniając formularz zgłoszeniowy na stronie: zapisy.ceo.org.pl do 6 listopada 2023 r. do godz. 23.59. Zgłoszeń dokonują nauczyciele. Jeden opiekun może zgłosić maksymalnie pięć zespołów uczniowskich po 3 – 6 osób w zespole. Szczegółowe informacje zawiera regulamin dostępny na stronie ceo.org.pl.

Wydarzenie online odbędzie się w piątek, 10 listopada 2023 r. i potrwa 150 minut, od godz. 10.00 do godz. 12.30. Zadania publikowane będą o godzinach 10:10; 10:30;10:50; 11:10; 11:40. Odpowiedzi można przesyłać do godziny 13.00 tego samego dnia.

Zespoły uczniowskie otrzymają pięć zadań do wykonania. Zadania będą związane z osobami ważnymi dla historii Polski, będą dotyczyły tematyki związanej ze spektaklem „Iskry Niepodległej”.  Aby  uczestniczyć w festiwalu, nie trzeba jednak wcześniej oglądać spektaklu. Formuła wydarzenia jest tak pomyślana, by łączyć naukę z zabawą. Uczestnicy będą rozwiązywać łamigłówki i realizować działania twórcze.

Odpowiedzi na zadania udziela się za pomocą formularzy na stronie festiwalu, które po wypełnieniu zostaną automatycznie przesłane do organizatorów festiwalu. Festiwal będzie odbywał się w sieci, z wykorzystaniem strony internetowej https://festiwal.ceo.org.pl/

Na stronie organizatora dostępne są materiały edukacyjne do bezpłatnego pobrania:

  • ,,Iskry Niepodległej z klasą. Przewodnik dla nauczycieli i nauczycielek’’;
  • ,,Zabawy ruchowe do przeprowadzenia po spektaklu ,,Iskry Niepodległej’’.

,,Iskry Niepodległej” – mobilne widowisko edukacyjne Biura „Niepodległa” – prezentuje historie ponad stu wybitnych postaci XIX, XX i XXI wieku, których cechą wspólną była chęć zmieniania świata i przekuwanie potencjału na działanie. Opowieść rozpoczyna się od postaci Ojców Niepodległości, a następnie, na tle skomplikowanej historii Polski, ukazuje osiągnięcia podróżników, sportowców i twórców kultury, wybitnych działaczy społecznych i naukowców, których odkrycia zmieniły świat. Bohaterami mobilnego spektaklu są wybitne postaci, te o których pamiętamy i te nieco zapomniane. Ich osiągnięcia pośrednio lub bezpośrednio wpływają na nasze życie. Odwiedzający wystawę mogą poznać historię m.in. Ludwika Hirszfelda, który wprowadził oznaczenia grup krwi: 0, A, B i AB i odkrył przyczyny konfliktu serologicznego, Jana Czochralskiego, którego prace nad wynalezieniem metody otrzymywania monokryształów krzemu umożliwiają produkcję układów scalonych, Wandy Rutkiewicz, która jako jedna z najwybitniejszych na świecie himalaistek, stanęła jako pierwsza kobieta na szczycie K2, Ireny Sendlerowej, która uratowała 2,5 tysiąca żydowskich dzieci podczas II wojny światowej, współpracującego z NASA Mieczysława Bekkera. Widowisko umieszczono w specjalnie zaprojektowanych naczepach ekspozycyjnych, dzięki czemu wirtualną opowieść  można było obejrzeć w całej Polsce. Multimedialny spektakl, którego sceną są dwie nowoczesne naczepy ekspozycyjne, odwiedziło w tym roku łącznie około 100 miejscowości. Jego ogólnopolska trasa rozpoczęła  się 2 marca w Przemyślu, a zakończyła w Warszawie.

Biuro „Niepodległa” to państwowa instytucja kultury z siedzibą w Warszawie. Celem jego działalności jest realizacja zadań z zakresu polityki pamięci, w tym w szczególności działań ukierunkowanych na wzmacnianie wspólnoty obywatelskiej wokół wartości i symboli wspólnych dla polskiej historii i tożsamości.

Do zakresu działalności Biura „Niepodległa” należy podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej i państwowej m.in. poprzez inicjowanie, prowadzenie i wspieranie projektów badawczych, edukacyjnych, kulturalnych oraz społecznych kampanii informacyjnych i promocyjnych. Do najważniejszych zaliczyć można coroczne akcje #mojaflaga z okazji Dnia Flagi 2 maja i Niepodległa do hymnu 11 listopada.

Źródła:

  • niepodlegla.gov.pl
  • ceo.org.pl
  • iskryniepodległej.pl