23 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją, walki z chorobą, która co roku zabiera życie setki tysięcy osób. Choroba, która objawia się nie tylko bólem psychicznym, ale również fizycznym. Najczęściej kojarzy się depresję ze smutkiem, płaczem, przygnębieniem, anhedonią, ale to także pustka, samowstręt, bezsilność, izolacja, samotność, wykończenie emocjonalne, złość, poczucie winy, bezsens i beznadzieja. Wiele osób chorujących na depresję doświadcza nadmiernego lęku oraz przykrych objawów somatycznych, takich jak kołatanie serca, duszności, drżenie ciała, zawroty głowy, które nie znajdują medycznego wyjaśnienia. Depresja to nie jest lenistwo czy oznaka słabości.
Dzień 23 luty to czas, żeby zwrócić uwagę i przypomnieć, jak przebiegłą i groźną chorobą jest depresja. Nie można jej lekceważyć, a dotkniętych nią chorych nie można stygmatyzować. Światowy Dzień Walki z Depresją jest okazją do rozmowy o chorobie, powodującej największą liczbę zgonów. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja stanowi główną przyczynę niesprawności i niezdolności do pracy. Choruje na nią w ciągu całego życia kilkanaście procent populacji dorosłych. Depresja jest chorobą coraz bardziej powszechną wśród dzieci i młodzieży. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Szacuje się, że w Polsce na depresję cierpi ponad 1,5 miliona osób. Depresji doświadcza aż co piąty nastolatek. Stan zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży jest obecnie niepokojący, a wpływ na to mają różne czynniki, w tym presja społeczna, przemoc rówieśnicza, nierówne warunki społeczne, czy cyberprzemoc. Wśród najmłodszych wzrasta liczba zachorowań zaburzeń psychicznych, właśnie takich jak depresja, zaburzenia odżywiania, lęki, czy samookaleczenia.
Ten dzień to również początek kampanii ,,Żałoba 146 rodzin’’ ogłoszonej przez Fundację Słonie na Balkonie. 146 – właśnie taka liczba dzieci i młodzieży w wieku 7 – 18 lat popełniła samobójstwo w 2023 roku. ,,W ubiegłym roku w Polsce życie odebrało sobie 146 dzieci. Niemal tyle, ile uczy się w pięciu 30-osobowych klasach. Tyle, ile miejsc mają trzy autobusy szkolne. Gdyby zdarzył się wypadek – z pewnością zostałaby ogłoszona żałoba narodowa. Ale te dzieci odchodzą w ciszy, a ogromną, osobistą żałobę przeżywa 146 rodzin’’ – podkreśla Michał Żak, wiceprezes Fundacji Słonie na Balkonie.
Zgodnie z deklaracją Fundacji najważniejszymi celami kampanii są: otwarta debata o tym, jak pomagać dzieciom zmagającym się z kryzysami psychicznymi, zwiększenie dostępu do bezpłatnej terapii oraz wskazanie miejsc, gdzie można otrzymać pomoc. Jak zaznaczają autorzy tego przedsięwzięcia, choroba może być niezrozumiała dla osób, które jej nie przeszły. Wywołana zwykle załamaniem nerwowym, które powoduje brak w organizmie substancji odpowiadających za poczucie szczęścia, czy zadowolenia w życiu, chorego wpędza w czarną dziurę rozpaczy, z której wydaje się, że nie ma ucieczki. Wielu szuka jej w pozbawieniu się życia. Kampania została objęta patronatem przez Rzeczniczkę Praw Dziecka.
Rzeczniczka Praw Dziecka wraz z przedstawicielami Fundacji GrowSPACE otworzyła w piątek 23 lutego 2024 r. wystawę ,,Dobrze, że jesteś’’ o przeciwdziałaniu depresji. Można ją oglądać przy wyjściu z metra Centrum w Warszawie.
Z tej okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Depresja głos zabrała minister Barbara Nowacka, która podkreśliła, ,,że szkoła jest jednym z miejsc, w których musimy pomagać osobom z depresją.’’ Minister zapewniła, że zrobi wszystko, aby szkoła była miejscem bezpiecznym, a każda osoba w kryzysie, która potrzebuje pomocy, również w szkole otrzymała wymagane wsparcie. Z kolei przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia wzięli udział w konferencji na temat zachowań samobójczych młodzieży zorganizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Suicydologiczne. ,,Depresja nie wybiera – dotyka ludzi w każdym wieku. To choroba, którą należy leczyć’’ – przypomina na platformie X ministerstwo.
Źródło:
- gov.pl
- ore.edu.pl
- brpd.gov.pl
- businesinsinder.com.pl