Każdy z nas zna doskonale takie święta jak Dzień Kobiet, Dzień Matki, Dzień Dziecka czy też coraz mocniej przebijający się do ogólnej świadomości Dzień Autyzmu. Jednak istnieje tzw. kalendarz świat nietypowych. Czy warto do niego zajrzeć? Czy dobrze by było, aby zajrzeli do niego nauczyciele? Oczywiście!
Takie „święta” to okazje do pochylenia się nad jakimś zjawiskiem czy problemem. Wokół takich dni można w szkole czy przedszkolu zbudować mnóstwo działań integrujących społeczność szkolną lub zachęcić do podjęcia działań na rzecz rówieśników czy środowiska lokalnego. Nauczyciele mogą podjąć się przygotowania innowacyjnych przedsięwzięć czy też programów, rozwijając kompetencje przedmiotowe czy też kluczowe, w tym szczególnie cenne kompetencje społeczne.
Samorząd uczniowski zainspirowany nietypowym świętem może rozwijać skrzydła uczniów w działaniach na rzecz innych, przejmować inicjatywę w szkole.
Zajrzyjmy zatem do tego kalendarza i wybierzmy kilka nietypowych świat.
Już 14 stycznia przypada Dzień Osób Nieśmiałych. To doskonała okazja, aby rozejrzeć się wokół – który z uczniów – kolegów jest właśnie takim nieśmiałym. Jak można go zachęcić i oswoić? Jak można pomóc mu w codziennym funkcjonowania oraz w poszukiwaniu znajomych i przyjaciół?
27 stycznia w tym nietypowym kalendarzu mamy święto bardzo ważne i poważne – to Międzynarodowy Dzień Ofiar Holokaustu. Ten styczniowy dzień może być okazją do kolejnej lekcji historii – często da się go połączyć z lekcją w terenie czy spotkaniem z pracownikami muzeów lub opiekunami miejsc pamięci. To okazja do pojęcia poszukiwać śladów życia przedwojennych mieszkańców naszych miast i wiosek – wszak przed tragicznymi wydarzeniami wojennymi, Żydzi stanowili największą mniejszość narodową w naszym kraju. W obchody tego święta mogą się zaangażować nie tylko nauczyciel historii, ale w zasadzie wielu przedmiotów, a uczniowie mogą opracować tematyczne portfolia, zrealizować projekty czy też przygotować prezentacje multimedialne. Jednocześnie Międzynarodowy Dzień Ofiar Holokaustu to okazja do rozmów i dyskusji na temat przemocy, zła, dyskryminacji ale też dobra i tolerancji oraz wzajemnego szacunku.
W lutym oprócz oczywiście słynnych Walentynek, mamy Dzień Kota (17 lutego). Któż nie lubi tych puchatych (i nie tylko puchatych) domowników i dachowców. A przy okazji możemy wspomóc działania okolicznych schronisk dla zwierząt oraz szerzyć wiedzę o odpowiedzialności człowieka za los zwierząt.
W marcu mamy Dzień Liczby Pi, który przypada na 14 marca (och, ta wszechobecna matematyka!) oraz Europejski Dzień Mózgu. I tu widzimy wszelkiego rodzaju kursy i konkursy wiedzy o mózgu, jego możliwościach, technikach uczenia się a także przeglądy wiedzy we wszelkich dziedzinach. A może zorganizujemy wystawę o genialnych mózgach naszych twórców, wynalazców i odkrywców?
W marcu także mamy Światowy Dzień Teatru, który w każdej placówce może zapoczątkować teatralne inscenizacje oraz wyłonić niejednego przyszłego Oskarowego aktora. Chyba, że ktoś woli 25 marca poświętować Dzień Czytania Tolkiena…
Kwietniowy Międzynarodowy Dzień Romów, to okazja, by bliżej poznać kolorową, wielobarwną kulturę Romów, obecnych na polskich ziemiach od stuleci. Ich muzyka, zwyczaje i tradycje przez wiele lat, jako mało znane, stanowiły temat mitów i budziły wiele negatywnych skojarzeń. Taki dzień mógłby na dobre „odczarować” Romów w naszej wspólnej wyobraźni.
W kwietniu mamy też Dzień Czekolady czy też Dzień Drzewa, chociaż kusi także zorganizować wielce ruchliwy i muzyczny Międzynarodowy Dzień Tańca.
W maju warto skorzystać z uroczego dnia Niezapominajki lub Dnia Muzeów. Ten ostatni, już coraz mocniej zakorzenia się w naszej codzienności, szczególnie gdy z Dnia robi się Noc Muzeów.
Ale maj to jeszcze jedno ciekawe, nietypowe święto. 24 maja obchodzimy Dzień Cyrylicy, co przy licznych uczniach z Ukrainy w naszych szkołach, może być okazją do szerszego poznania kraju, zwyczajów, historii Ukrainy. A może pokusimy się o naukę choćby w niewielkim zakresie czytania liter pisanych cyrylicą…
W czerwcu mamy Dzień Dobrych Rad, Dzień Dobrej Oceny oraz Dzień Przytulania. Jakież to miłe i przyjazne święta!
Wspomnijmy jeszcze o ważnych okazjach do szerzenia wiedzy o wielu chorobach cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca czy depresja. Oba te schorzenia mają swój dzień, w którym warto poszerzać wiedzę o czynnikach, przejawach i skutkach tych chorób a także najważniejsze – jak je leczyć skutecznie i trwale. Dzień walki z Cukrzyca przypada na 27 czerwca.
To krótki przegląd pierwszego półrocza kalendarza świat nietypowych, które tworzą okazje do edukacji, profilaktyki, integracji, poszerzania wiedzy, kształcenia kompetencji z przeróżnych dziedzin. To szereg świąt dających okazję rozglądania się wokół i dostrzegania problemów innych ludzi, którym możemy pomóc. To święta, dzięki którym możemy się na chwilę zatrzymać, pogłaskać kota, wyciągnąć rękę do nieśmiałego kolegi albo zadumać nad przeszłością.
Zajrzyjcie do kalendarza świat nietypowych – to fantastyczna inspiracja do licznych szkolnych i pozaszkolnych działań.