Tolerancja - zapobieganie dyskryminacji i uprzedzeniom.
NOWOŚĆ !
Scenariusz szkolenia
OPIS TEMATU:
Jak wskazują badania, dyskryminacja jest zjawiskiem powszechnym w szkołach i przejawia się w bardzo różnorodny sposób (od izolacji poprzez prześladowanie do agresji fizycznej). Pojawia się nie tylko w fizycznej przestrzeni szkoły, ale też Internecie. Niektóre przypadki prześladowań trwają przez kilka lat i skutkują m.in. próbami samobójczymi.
Z badań wynika, że zarówno uczniowie i uczennice, jak i nauczyciele i nauczycielki mają ograniczoną wiedzę na temat tego, jak reagować i radzić sobie w sytuacji dyskryminacji.
W opiniach uczennic i uczniów, dyskryminacja to izolowanie, wyśmiewanie, wyzywanie, ocenianie, wywyższanie się, faworyzowanie, brak zrozumienia.
Powody dyskryminacji w szkole to między innymi: niższy status ekonomiczny, orientacja homoseksualna, niepełnosprawność, problemy zdrowotne, „przekroczenie” społecznych norm związanych z płcią, „przekroczenie” społecznych norm związanych z wyglądem, czy niepolskie pochodzenie, kolor skóry inny niż biały, wyznanie inne niż katolicyzm.
Do dyskryminacji dochodzi pomiędzy uczniami/uczennicami, pomiędzy nauczycielami/nauczycielkami oraz w relacjach uczeń-nauczyciel.
Działania antydyskryminacyjne mające jasny cel przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na różnorodne przesłanki, stanowią jednak rzadkość w szkołach i prowadzone są przez pojedynczych, często osamotnionych nauczycieli.
Problemem jest niewystarczająca wiedza i świadomość nauczycieli i nauczycielek dotycząca dyskryminacji, a konsekwencją często zaprzeczanie istnieniu tego zjawiska, niereagowanie na dyskryminację, także bardzo niska obecność działań antydyskryminacyjnych.
Uczestnicy szkolenia poznają sposoby przeciwdziałania dyskryminacji, stereotypom i uprzedzeniem, które mogą być wykorzystane w pracy z dziećmi i młodzieżą.
Zostaną również zaprezentowane formalno-prawe sposoby reagowania na zjawisko dyskryminacji w szkole.
EFEKTY /CELE /SZKOLENIA:
- Zapoznanie uczestników szkolenia z przyczynami i skutkami dyskryminacji, rozumianej także jako wynik stereotypów i uprzedzeń – świadomych i nieświadomych.
- Przedstawienie wybranych zapisów prawa zakazujących dyskryminacji.
- Zapoznanie uczestników szkolenia ze sposobami przeciwdziałania dyskryminacji.
- Wskazanie na znaczenie tolerancji w życiu społecznym.
PROGRAM SZKOLENIA:
- Dyskryminacja – definicja zjawiska. Formy dyskryminacji.
- Działania antydyskryminacyjne.
- Prawo przeciw dyskryminacji.
- Stereotypy i uprzedzenia .
- Czym jest nieświadome uprzedzenie? Przeciwdziałanie uprzedzeniom.
- Hejt w szkole.
- Empatia.
- Jak przeciwdziałać uprzedzeniom w szkole?
ADRESACI SZKOLENIA:
Szkolenie przeznaczone dla nauczycieli i dyrektorów szkół
WARUNKI SZKOLENIA:
Czas trwania: 3 godziny zegarowe (180 minut)
Liczba uczestników oraz płatności do ustalenia ze specjalistą ds. szkoleń
INFORMACJE DODATKOWE:
Czas trwania: 3 godziny (180)
Liczba uczestników oraz płatności do ustalenia ze specjalistą ds. szkoleń .