You are currently viewing Świąteczne życzenia – krótki poradnik.

Świąteczne życzenia – krótki poradnik.

  • Post category:Artykuły

     Świąteczne życzenia wysyłamy i otrzymujemy prawie wszyscy – niestety coraz częściej to zdawkowy sms lub gotowy rysuneczek z utartym, bezosobowym tekstem. I w zasadzie niezależnie od adresata, mogłyby trafić do każdego – wszystko po to, by mieć „problem” z głowy, ale jednocześnie podtrzymać „ważny” zwyczaj. Cóż… ten tekst najprawdopodobniej nie spotka się ze zrozumieniem osób, które praktykują taką właśnie formę świątecznej serdeczności. A szkoda…
Dziś już mocno odeszliśmy od religijnego kontekstu i celu składania życzeń z okazji ważnych świat religijnych. Ale tradycja mocno jest wpisana w naszą rzeczywistość.
Dlaczego? Bo dobre życzenia mają wielką moc. Mogą pozytywnie wpływać na relacje międzyludzkie, działać motywująco, poprawiać humor. To też okazja do pojednania, odnowienia znajomości, poprawy lub podtrzymania więzi. Życzenia świąteczne służą sprawianiu radości! Warto się nieco wysilić. Słowa mają znaczenie.
     Życzenia mogą być osobiste – składane osobom bliskim (rodzina, przyjaciele, znajomi) lub oficjalne – składane tym, z którymi łączą nas stosunki formalne (nauczyciele, szefowie, przełożeni, współpracownicy, kontrahenci, przedstawiciele instytucji). Charakter i forma życzeń będzie zatem zależeć od tego, komu je składamy.
Życzenia dla bliskich mogą mieć charakter bardziej osobisty. Nie zaszkodzi dodać kilka słów, które wskazują na naszą relację z adresatem i jej charakterystyczne cechy.
Bez względu na stosunek do adresata, życzenia powinny być zawsze uprzejme i miłe. Pamiętaj, że życzenia składasz komuś, a nie sobie. Życz tego, czego oczekuje twój adresat i w życzeniach wymieniaj jego marzenia. Staraj się samodzielnie ubrać w słowa serdeczności, które przyjdą Ci na myśl.
Świąteczne życzenia dla najbliższych mogą mieć też charakter humorystyczny. Wiele osób ceni sobie dobry dowcip. Można dodać do treści żartobliwy ton. Trzeba być jednak ostrożnym, zachować dobry smak i unikać kontrowersyjnych tematów.

     Jeśli nie znasz zbyt dobrze osoby, do której przesyłasz życzenia, możesz użyć uniwersalnych: zdrowia, szczęścia, pomyślności, spełnienia marzeń, wielu powodów do radości. Unikaj życzeń o charakterze osobistym, dotykających sfery prywatnej. Wówczas warto także zbyt osobistych serdeczności, aby kogoś nie urazić. Nie wypada życzyć obcej osobie licznego potomstwa, szybkiego zamążpójścia czy zmiany stanu cywilnego, jeśli nie wiesz, czy Twój rozmówca wyznaje te same wartości. Może się bowiem okazać, że Twoje życzenia będą dla niego przykre ze względu na zupełnie inne poglądy czy system wartości.
     Zawsze warto postarać się o dobranie odpowiedniego cytatu, aforyzmu lub nawet fragmentu utworu literackiego, dbając by treść korespondowała z nastrojem świątecznym, adresatem czy przekazywanymi życzeniami.
Zdecydowanie należy unikać gotowych rozwiązań i oklepanych życzeń z Internetu. Niech będzie krótko, ale indywidualnie, szczególnie gdy mowa o bliskich osobach.
Podsumowując – życzenia „zdrowia, szczęścia i pieniędzy” – to banał, przez który czujemy mierne intencje osoby, wypowiadające tego typu slogany.
Składanie życzeń powinno wypływać prosto z naszego serca, a nie być zwykłym obowiązkiem.
Zatem:
Niech nadchodący świąteczny czas będzie czarowny i magiczny dla wszystkich naszych wiernych Czytelników: spełniajcie swoje marzenia; planujcie, odnoście sukcesy wszędzie tam, gdzie chcecie. Z nadzieją w sercu i odwagą w codziennych działaniach wkraczajcie w kolejny rok, z wiarą, że czeka Was piękny czas!