Aktualnie warunki wnoszenia i korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych na terenie publicznej szkoły są regulowane w statucie szkoły, a ich przestrzeganie jest obowiązkiem ucznia. Statuty szkół niepublicznych nie zawierają punktu dotyczącego wnoszenia i korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych, co pozwala szkołom niepublicznym regulować to zagadnienie swobodnie.
Projektowana ustawa przewiduje następujące regulacje:
- w szkołach podstawowych publicznych oraz szkołach artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej:
- zakaz korzystania przez uczniów z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych umożliwiających porozumiewanie się na odległość lub rejestrowanie obrazu lub dźwięku podczas pobytu na terenie szkoły i podczas zajęć edukacyjnych organizowanych poza terenem szkoły, zakazu nie stosuje się podczas wycieczek szkolnych,
- określenie w statucie warunków korzystania przez uczniów z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych na wycieczkach szkolnych,
- możliwość określenia dodatkowo w statucie przypadków, w których korzystanie przez uczniów z tych telefonów i urządzeń podczas wycieczek będzie zakazane;
- w szkołach podstawowych niepublicznych:
- dodanie w art. 172 w ust. 2 ustawy – Prawo oświatowe, po pkt 5 nowego pkt 5a wskazującego, że w statucie szkoły niepublicznej określa się warunki albo zakaz korzystania przez uczniów z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych podczas pobytu na terenie tej szkoły i zajęć edukacyjnych organizowanych poza terenem szkoły, a także warunki korzystania z tych telefonów i urządzeń podczas wycieczek szkolnych (z możliwością dodatkowego określenia przypadków, w których korzystanie przez uczniów z tych telefonów i urządzeń podczas wycieczek szkolnych jest zakazane), z tym że te warunki albo ten zakaz muszą uwzględniać te same wyjątki, które są przewidziane dla centralnego zakazu dla publicznych szkół podstawowych;
- szkoły publiczne dla dorosłych, ponadpodstawowe i pozostałe artystyczne:
- brak centralnego zakazu,
- obowiązek określenia w statucie szkoły warunków albo zakazu korzystania przez uczniów z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych podczas pobytu na terenie szkoły i zajęć edukacyjnych organizowanych poza terenem szkoły,
- określenie warunków korzystania przez uczniów z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych podczas wycieczek organizowanych zgodnie z przepisami, z tym że statut szkoły będzie mógł określić dodatkowo przypadki, w których korzystanie przez uczniów z tych telefonów i urządzeń podczas wycieczek będzie zakazane.
W projekcie przewidziano wyjątki od wprowadzonego zakazu:
- nauczyciel wyrazi zgodę na korzystanie z telefonu komórkowego lub innego urządzenia elektronicznego, jeżeli korzystanie z tego telefonu lub urządzenia jest niezbędne do realizacji programu nauczania do danych zajęć edukacyjnych, sprawdzenia wiedzy uczniów lub zapewnienia kontaktu ucznia z rodzicami w sytuacji nagłej;
- dyrektor szkoły wyrazi zgodę, aby uczeń ze względu na chorobę, niepełnosprawność lub inne szczególne potrzeby wymagające korzystania z odpowiedniego sprzętu specjalistycznego lub aplikacji mobilnej służącej do monitorowania stanu zdrowia mógł korzystać z telefonu komórkowego lub innego urządzenia elektronicznego podczas pobytu na terenie szkoły i zajęć edukacyjnych organizowanych poza terenem szkoły. Taką zgodę dyrektor szkoły wydaje na czas określony, w postaci papierowej lub elektronicznej, w terminie 3 dni roboczych od dnia otrzymania od rodziców niepełnoletniego ucznia albo pełnoletniego ucznia wniosku wraz z uzasadnieniem;
- wystąpi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia osób przebywających na terenie szkoły lub uczestniczących w zajęciach edukacyjnych organizowanych poza terenem szkoły, lub dla mienia tych osób lub mienia szkoły.
Konsekwencją nieprzestrzegania zakazu będą podejmowane wobec ucznia działania wychowawcze, kary statutowe oraz uwzględnienie nieprzestrzegania zasad przy ustalaniu w oceny zachowania ucznia.
Dyrektor szkoły może, za zgodą rady pedagogicznej i rady rodziców oraz po zasięgnięciu opinii samorządu uczniowskiego, zorganizować miejsce lub miejsca przechowywania telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych oraz określić szczegółowe zasady odkładania tych telefonów i urządzeń do miejsca lub miejsc przechowywania i odbierania ich z tego miejsca lub tych miejsc, które powinny zapewniać bezpieczeństwo przechowywania oraz ochronę prawa ucznia do prywatności, w szczególności w zakresie uniemożliwienia przeglądania zawartości tych telefonów i urządzeń przez osoby nieuprawnione. Uczeń będzie miał obowiązek przestrzegać szczegółowych zasad przyjętych w prawie wewnątrzszkolnym.
Źródło:
- Ustawa o zmianie ustawy – Prawo oświatowe – projekt z 13 maja 2026 r.
- strona internetowa MEN