Jest już dostępny projekt z 30 września 2024 r. dotyczący organizacji lekcji religii i etyki od 1 września 2025 r.
W uzasadnieniu projektu przypomniano stan obecny. Zgodnie z § 8 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz. U. z 2020 r. poz. 983 oraz z 2024 r. poz. 1158) nauka religii w szkołach publicznych odbywa się w wymiarze dwóch godzin lekcyjnych tygodniowo. Jednocześnie wymiar ten może ulec zmniejszeniu za zgodą biskupa diecezjalnego Kościoła Katolickiego albo władz zwierzchnich pozostałych kościołów i innych związków wyznaniowych. Natomiast nauka etyki odbywa się w wymiarze ustalanym przez dyrektora szkoły. Taki stan prawny powoduje, że nie każdy uczeń ma możliwość pobierania nauki religii i etyki w takim samym wymiarze. Ze względu na obligatoryjność organizowania nauki religii i etyki przez publiczne szkoły dla chętnych uczniów zasadne jest ujednolicenie tygodniowego wymiaru tych zajęć na poziomie przepisów powszechnie obowiązujących, tak aby każdy uczeń w publicznej szkole pobierał tę naukę w takim samym wymiarze.
W związku z powyższym resort edukacji proponuje zmianę polegająca na tym, że nauka religii i etyki od nowego roku szkolnego odbywać się będzie w wymiarze 1 godziny lekcyjnej tygodniowo.
W projekcie nie przewiduje się zmian w zakresie organizacji nauki religii w publicznych przedszkolach, która nadal będzie się odbywała w wymiarze 2 zajęć przedszkolnych tygodniowo.
Jednocześnie, ze względu na fakt, że nauka religii i etyki jest organizowana na życzenie rodziców lub pełnoletnich uczniów, zasadne jest wg autorów nowelizacji, aby lekcje religii i etyki odbywały się przed rozpoczęciem obowiązkowych zajęć edukacyjnych albo po zakończeniu tych zajęć. W projekcie dodano § 8a w brzmieniu:
„Nauka religii lub etyki jest organizowana przed rozpoczęciem obowiązkowych zajęć edukacyjnych, o których mowa w art. 109 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, przewidzianych dla ucznia w danym dniu albo po zakończeniu tych zajęć.”
Proponowane rozwiązanie, według projektodawcy, poprawi sytuację uczniów nieuczestniczących w zajęciach religii lub etyki, którzy mieli dotychczas wymuszoną przerwę pomiędzy obowiązkowymi zajęciami edukacyjnymi w ciągu dnia nauki w szkole. Wprowadzone przepisy zobowiążą dyrektora szkoły do organizowania zajęć religii lub etyki przed rozpoczęciem obowiązkowych zajęć edukacyjnych lub po nich.
Ponadto proponuje się w nowelizacji rozporządzenia stosowanie w sytuacji organizowania nauki religii poza szkołą, tj. w grupie międzyszkolnej lub pozaszkolnym punkcie katechetycznym, tych samych zasad łączenia uczniów, które obowiązują w szkole.
Konsultacje zakończą się 4 listopada 2024 r.
Źródło:
- legislacja.gov.pl