Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza szkoły i uczniów do udziału w wyjątkowym projekcie edukacyjnym i konkursie „Wytwórnia pamięci”, który został objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji. Celem konkursu jest nagranie wspomnień osób, które pamiętają II wojnę światową. Przewidziano nagrody dla uczestników, nauczycieli oraz szkół.
Jan Ołdakowski, Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, w liście skierowanym do potencjalnych uczestników projektu przypomina, że w tym roku, 2025, przypada 80. rocznica zakończenia II wojny światowej. Zachęca dzieci i młodzież do spotkania z seniorami będącymi przedstawicielami pokolenia, które pamięta wojnę. Podkreśla, że utrwalenie wiedzy, doświadczeń tych świadków przeszłości jest bardzo ważne. Zaznacza, że nie chodzi o utrwalanie opowieści o czynach zbrojnych, ale o opowieści o życiu codziennym i o uczuciach ludzi. Apeluje o utrwalenie i ocalenia ich wspomnień, tego, co pamiętają, jak się wówczas czuli, gdzie byli.
Dyrektor przypomina również, że ,,Wytwórnia pamięci’’ to cyfrowa biblioteka – archiwum wspomnień z okresu II wojny światowej. Częścią projektu ,,Wytwórnia pamięci’’ jest konkurs przeznaczony dla uczniów w wieku od 12 do 20 lat. Aby wziąć w nim udział, należy po pierwsze pobrać aplikację ,,Wytwórnia pamięci’’ z Google Play lub App Store, następnie spotkać się ze świadkiem przeszłości pamiętającym czasy II wojny i nagrać z nim rozmowę, w końcu zgłosić film do konkursu za pomocą aplikacji. Jedno nagranie nie może trwać dłużej niż 20 minut, ale można przesłać dowolną liczbę filmów. Istnieje też możliwość przesłania wcześniej nagranych filmów przez stronę: wytwórnia pamięci.pl
W ,,Instrukcji dla uczestników konkursu’’ zamieszczono przykładowe pytania, jakie można zadać rozmówcom, pytając ich o miniony czas:
- ,,Ile miała Pani lat, gdy zaczęła się wojna?
- Jak wyglądał Pana dom w czasie wojny?
- Czy miała Pani ulubioną zabawkę?
- Czy pamięta Pan ulubioną zabawę z tamtego czasu?
- Co pamięta Pan ze szkoły?
- Babciu, co pamiętasz z czasów wojny?
- Dziadku, czy pamiętasz dzień, w którym rozpoczęła się wojna?
- Czy masz jakieś dobre wspomnienia z tych lat?
- Czy sąsiedzi sobie pomagali?
- Co jedliście w czasie wojny?
- Gdzie pracowali rodzice?’’
Konkurs trwa do 15 października 2025 roku.
Źródło:
- List Dyrektora Muzeum Powstania warszawskiego do szkół
- Instrukcja dla uczestników konkursu
- ore.edu.pl
- 1944.pl