Skuteczne zabezpieczenie placówki oświatowej w zakresie współpracy z rodzicami - ujęcie prawne wraz ze wzorami dokumentów.
Scenariusz szkolenia
OPIS TEMATU:
Współpraca z rodzicami uczniów stanowi jeden z podstawowych obowiązków placówki oświatowej. Budowanie relacji z rodzicami winno być prowadzone w sposób zapewniający bezpieczeństwo prawne dyrektorowi i nauczycielom. Formalne organizowanie współpracy z rodzicami uczniów rozpoczyna się od analizy sytuacji związanej z zakresem władzy rodzicielskiej nad dzieckiem. Na szkoleniu zostanie poruszona tematyka władzy rodzicielskiej oraz sposób postępowania placówki oświatowej w sytuacji przysługiwania rodzicom pełnej władzy rodzicielskiej oraz w sytuacji jej ograniczenia. Wskazane zostaną sposoby na pozyskiwanie tej wiedzy od rodziców i konsekwencje wprowadzenia nauczyciela w błąd w wyniku podania mu nieprawdziwych informacji przez rodzica ucznia. Uczestnicy szkolenia otrzymają propozycję zapisów do dokumentacji wewnętrznej w tym zakresie.
Do dyspozycji uczestników szkolenia oddane zostaną także wzory oświadczeń o zakresie sprawowanej przez rodziców władzy rodzicielskiej przygotowane w sposób zabezpieczający interesy prawne placówki oświatowej. Omówiony zostanie sposób pozyskiwania przez nauczycieli różnych informacji i oświadczeń od rodziców uczniów z uwzględnieniem upoważniania osób trzecich do konkretnych czynności w imieniu rodziców uczniów.
Uczestnicy poznają metodę trzech kroków prawnego działania, dzięki której zwiększa się bezpieczeństwo placówki oświatowej i nauczycieli. Na szkoleniu wskazane zostaną przykłady regulacji prawnych i zasady ich tworzenia w sposób zapewniający bezpieczeństwo szkole oraz nauczycielom. Omówione zostaną także zasady i formy kontaktu z rodzicami uczniów. Uczestnicy szkolenia wyposażeni zostaną w przygotowaną na potrzeby zabezpieczenia placówki oświatowej procedurę kontaktów z rodzicami uczniów oraz procedurę postępowania w sytuacji konfliktowej, w którą zaangażowany jest rodzic ucznia.
Z uwagi na to, że współcześnie obserwowanych jest wiele sytuacji, w których placówka oświatowa angażowana jest w konflikt pomiędzy rodzicami ucznia, uczestnicy szkolenia wyposażeni zostaną w narzędzia do działania w sytuacji naruszania przez rodziców ich praw oraz w sytuacji konfliktu pomiędzy rodzicami, który narusza dobro dziecka.
EFEKTY /CELE /SZKOLENIA:
- Zapoznanie uczestników z aspektami prawnymi organizacji współpracy z rodzicami uczniów.
- Poznanie zasad prawnych współpracy z rodzicami w zależności od zakresu sprawowanej przez nich władzy rodzicielskiej nad dzieckiem.
- Wyposażenie w dokumentację w postaci między innymi oświadczeń o zakresie sprawowanej przez rodziców władzy rodzicielskiej i procedur: kontaktów z rodzicami oraz postępowania w sytuacjach konfliktowych.
- Nauczenie uczestników reagowania metodą trzech kroków zabezpieczającą interes placówki oświatowej w sytuacji konfliktu pomiędzy rodzicami, który narusza prawa dziecka i wpływa negatywnie na pracę nauczycieli.
- Poznanie działań możliwych do podjęcia przez placówkę oświatową w sytuacji naruszenia przez rodziców ucznia praw lub dóbr osobistych nauczyciela.
PROGRAM SZKOLENIA:
- Współpraca placówki oświatowej i nauczycieli z rodzicami uczniów – wybrane aspekty prawne w ogólnym ujęciu.
- Organizacja i prowadzenie współpracy z rodzicami uczniów i odpowiedzialność za nienależyte wykonywanie obowiązków w tym obszarze.
- Wpływ regulacji prawnych dotyczących współpracy z rodzicami i form kontaktu z nimi zawartych w aktach prawnych wewnętrznych szkoły na pracę placówki oświatowej i nauczycieli.
- Władza rodzicielska nad dzieckiem w kontekście współpracy nauczycieli z rodzicami i jej wpływ na prawa i obowiązki szkoły wraz z propozycjami zapisów w dokumentacji wewnętrznej.
- regulacje prawne w praktycznym ujęciu pracy placówki oświatowej i nauczycieli,
- współpraca z rodzicami posiadającym pełną władzę rodzicielską nad dzieckiem,
- współpraca z rodzicami posiadającymi ograniczoną władzę rodzicielską nad dzieckiem.
- Sposoby reagowania w sytuacji konfliktu pomiędzy rodzicami – metoda trzech kroków zabezpieczająca interesy prawne placówki oświatowej i nauczycieli.
- Naruszenie praw nauczyciela – sposoby działania i reagowania w placówce oświatowej z uwzględnieniem pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców naruszeń.
ADRESACI SZKOLENIA:
Szkolenie jest przeznaczone dla dyrektorów, wicedyrektorów i przewodniczących zespołów
WARUNKI SZKOLENIA:
Czas trwania: 4 godziny (240 minut)
Liczba uczestników oraz płatności do ustalenia ze specjalistą ds. szkoleń
INFORMACJE DODATKOWE:
Każdy uczestnik otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu, materiały w wersji elektronicznej.
Istnieje możliwość konsultacji podczas szkolenia z prowadzącym kurs (w wersji online – odpowiedzi na czacie).
Po szkoleniu wszyscy uczestnicy wypełniają ankietę ewaluacji, w celu podsumowania efektywności kursu.
Osoba prowadząca: Jolanta Fiedeń radca prawny.