Wszystko o zmianach w regulaminie pracy i regulaminie wynagradzania oraz nowych zadaniach dyrektora /pracodawcy /w świetle ustawy o ochronie sygnalistów.

Scenariusz szkolenia

Ważne!
Korzyści ze szkolenia:
Uczestnik szkolenia otrzyma pakiet dokumentów: przykładowy regulamin pracy uwzględniający zmiany w prawie pracy, przykładowy regulamin wynagradzania pracowników samorządowych po zmianach w prawie, jak również przykładowy regulamin w sprawie pracy zdalnej i opracowaną procedurę zgłoszeń wewnętrznych

OPIS TEMATU:

Uczestnicy szkolenia będą mieli możliwość zapoznania się ze zmianami w Kodeksie pracy mającymi wpływ na treść regulaminu pracy oraz wskazują na konieczność wdrożenia regulaminu pracy zdalnej.
Zmiany w rozporządzeniu o wynagradzaniu pracowników samorządowych to konieczność wprowadzenia zmian w obowiązującym u pracodawcy regulaminie wynagradzanie tej grupy pracowników.
Podczas szkolenia zostanie omówiony przykładowy regulamin pracy i regulamin wynagradzania, uwzględniający zmiany w prawie.
Oprócz zmian, które mają wpływ na regulamin pracy i regulamin wynagradzania, powstała również konieczność  wprowadzenia regulacji dotyczących pracy zdalnej.
Uczestnik szkolenia otrzyma materiały, w tym przykłady konkretnych dokumentów: przykładowy regulamin pracy uwzględniający zmiany w prawie pracy, przykładowy regulamin wynagradzania pracowników samorządowych po zmianach w prawie, jak również przykładowe zarządzenie i regulamin w sprawie pracy zdalnej. Będzie mógł dostosować te dokumenty do specyfiki swojej placówki.
Omówimy też obowiązujące zapisy Ustawy o ochronie sygnalistów. Ustawa z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz. U. z 2024 r. poz. 928) obliguje  pracodawcę działającego w sektorze finansów publicznych, zatrudniającego co najmniej 50 pracowników, do opracowania wewnętrznej procedury zgłaszania informacji o naruszeniach prawa i podejmowania działań następczych oraz zapoznania z nią swoich pracowników.

Procedura zgłoszeń wewnętrznych podlega konsultacjom z zakładową organizacją związkową/przedstawicielami pracowników.
Podczas szkolenia będzie możliwość zadawania pytań i analizy opracowanych dokumentów.

EFEKTY /CELE /SZKOLENIA:

  1. Na podstawie otrzymanych dokumentów uczestnik szkolenia potrafi uaktualnić obowiązujący w szkole regulamin pracy i regulamin wynagradzania pracowników samorządowych.
  2. Wyposażenie pracodawcy w wiedzę w zakresie wdrożenia wewnętrznej procedury zgłaszania naruszeń prawa w zakładzie pracy, w świetle zapisów ustawy o ochronie sygnalistów.
  3. Uczestnicy szkolenia otrzymają projekt procedury przyjmowania zgłoszeń naruszenia prawa i ochrony osób zgłaszających naruszenia.

PROGRAM SZKOLENIA:

  1. Regulaminu pracy – zapisy obligatoryjne.
  1. Fakultatywne zapisy w regulaminie pracy.
  2. Regulamin (procedury) pracy zdalnej – przedstawienie i omówienie.
  3. Regulamin wynagradzania pracowników samorządowych po zmianach w rozporządzeniu o wynagradzaniu pracowników samorządowych.
  4. Dlaczego należy wdrożyć procedury antymobbingowe?
  5. Omówienie wybranych przepisów ustawy w sprawie o ochronie sygnalistów.
  6. Procedura zgłaszania naruszeń w sektorze publicznym.
  7. Ochrona pracowników ujawniających informacje o naruszeniach prawa.
  8. Omówienie przykładowej procedury przyjmowania naruszeń prawa.

ADRESACI SZKOLENIA:

Szkolenie przeznaczone dla dyrektorów szkół i przedszkoli

WARUNKI SZKOLENIA:

Czas trwania: 4 godziny (240 minut)
Liczba uczestników oraz płatności do ustalenia ze specjalistą ds. szkoleń

INFORMACJE DODATKOWE:

Każdy uczestnik otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu, materiały w wersji elektronicznej;
Istnieje możliwość konsultacji podczas szkolenia z prowadzącym kurs, w wersji online pytania na czacie.
Po szkoleniu wszyscy uczestnicy wypełniają ankietę ewaluacji, w celu podsumowania efektywności kursu.